RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Kopie zabytkowej biżuterii na warsztatach w Muzeum Kultury Kurpiowskiej [FOTO]

Kopie najcenniejszych zabytków Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie tworzone są dziś (26.11) z modeliny w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Eksponaty wystawy „Skarby wieków średnich” to biżuteria pochodząca nawet sprzed tysiąca lat.

„Skarby wieków średnich” to wystawa prezentująca biżuterię pochodzącą nawet z czasów przed powstaniem państwa polskiego. W jej skład wchodzą między innymi eksponaty z terenów utraconych przez Polskę po II wojnie światowej. W wystawę wpisana jest również historia polskiego muzealnictwa archeologicznego.

W ramach wciąż trwającej ekspozycji wszyscy chętni uczestnicy – głównie klasy szkolne – mogą przyjść i własnymi siłami spróbować odwzorować tą zabytkową biżuterię.

– Na warsztatach uczniowie wykonują różną biżuterię. Mogą to być bransoletki, wisiorki, breloczki wzorowane na wzorach średniowiecznych, które oglądają wcześniej na wystawie. Wykonujemy ją z modeliny, następnie korale są wypiekane i tworzone na nich wzory – tłumaczy prowadząca zajęcia w MKK, Ewa Kowalewska.

Od jutra w ofercie Muzeum Kultury Kurpiowskiej pojawią się też warsztaty bożonarodzeniowe, na których uczestnicy poznają tradycje oraz obrzędy na Kurpiach. Podczas zajęć wykonane zostaną tradycyjne ozdoby choinkowe z bibuły. Zajęcia będą prowadzone są od poniedziałku do piątku i potrwają do 20 grudnia. Poniżej zdjęcia z warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Nasiadkach.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *