RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Miasto chce wyposażyć MZK w nowe autobusy

Miasto chce zakupić 10 autobusów zasilanych gazem CNG . Przetarg na ich zakup został ogłoszony w ramach unijnego programu „Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez zrównoważony rozwój mobilności miejskiej na terenie Ostrołęki”. 

W ramach unijnego programu poprzednie władze Ostrołęki pod koniec 2018 roku rozpoczęły procedury na zakup 5 autobusów z napędem elektrycznym i 5 napędzanych tradycyjnie, spełniających normy EURO VI. Jednak obecny samorząd postanowił zaopatrzyć Miejski Zakład Komunikacji w Ostrołęce w 10 autobusów napędzanych gazem CNG.

Jak możemy przeczytać na stronie Polskiego Górnictwa Naftowego i GazownictwaCNG jest paliwem ekologicznym. Charakteryzuje się niską zawartością węgla, prostą budową paliwa, przez co emisja zanieczyszczeń związanych z jego spalaniem w tym emisja cząstek stałych, które mają zasadniczy wpływ na powstawanie smogu, a tym samym na zdrowie mieszkańców aglomeracji, ograniczona została do minimum a ponieważ gaz CNG jest lżejszy od powietrza, to w razie rozszczelnienia instalacji – np. podczas wypadku – natychmiast ulatnia się do atmosfery i mieszając się z powietrzem tworzy stężenia niepalne. Dodatkowo prawidłowa eksploatacja nowych autobusów może pozwolić znacząco zaoszczędzić miastu pieniądze wydawane na paliwo.

W program „Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez zrównoważony rozwój mobilności miejskiej na terenie Ostrołęki” wchodzą między innymi remont ulicy Dobrzańskiego i wymiana wiat przystankowych. Całość wsparcia ze środków unijnych wynosi blisko 26 milionów złotych.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *