RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Muzeum Żołnierzy Wyklętych bez dyrektora. Jacek Karczewski zrezygnował z funkcji

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Jacek Karczewski, 1 sierpnia złożył  rezygnację z pełnionego stanowiska. W wydanym oświadczeniu podziękował wszystkim za współpracę przy powstawaniu muzeum. 

Drodzy przyjaciele, znajomi, darczyńcy i sympatycy Muzeum,
W dniu dzisiejszym kończy się pewien etap w moim życiu. Nie sądziłem, że nastąpi to już teraz, ale wierzę, że czasem zmiany są potrzebne.
Złożyłem dziś rezygnację z pełnienia obowiązków dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Tworzyłem to Muzeum przez ponad 6 lat. To były lata treściwe, pełne wytężonej pracy. Poznałem dziesiątki ludzi w całym kraju, przeprowadziłem setki godzin rozmów, pożegnałem kilka ważnych dla mnie osób z pokolenia, które bezpowrotnie odchodzi. Kierując tworzoną od zera instytucją kultury i nadzorując sporą inwestycję budowlaną zdobyłem nadspodziewanie rozległą wiedzę i doświadczenie, które zabieram w dalszą drogę.
Gdy zaczynałem pracę jako pełnomocnik prezydenta, byłem zupełnie sam. Dziś w Muzeum pracuje zespół świetnych ludzi, którym jestem ogromnie wdzięczny za to, że razem ze mną współtworzyli to miejsce.
Zakończyliśmy przebudowę i rozbudowę dawnego więzienia. Zgłębiliśmy historię tego miejsca odnajdując wątki, których nikt do tej pory nie poruszał. Tematyka, którą się zajmowaliśmy, nie należy do łatwych ani lekkich. Ale staraliśmy się pokazywać, poprzez spotkania, wykłady, lekcje, filmy, że historia wojny i podziemia antykomunistycznego to nie tylko akcje zbrojne i daty, ale przede wszystkim zwykli ludzie, którzy próbowali żyć w niewyobrażalnych czasach, to nasi dziadkowie i babcie, których opowieści warto wysłuchać, bo odchodzą. Każdego dnia. Cokolwiek przyjdzie, wiele pamiątek, relacji przetrwa dla potomnych dzięki naszej pracy. W archiwum Związku Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę, które ocaliłem od zniszczenia, odkryliśmy niezwykłe, unikatowe dokumenty, jak choćby listy z obozów koncentracyjnych. Chciałbym, aby wystawa czasowa, nad którą pracuje Dział Naukowo-Badawczy, mogła wkrótce ujrzeć światło dzienne.
Niedługo ukaże się książka dotycząca działalności ważnej dla mnie postaci. To jeden z ostatnich moich projektów pod szyldem Muzeum.
Chcę przy tym wyraźnie zaznaczyć, że nie przestaję zajmować się historią. Wręcz przeciwnie, mam zamiar działać na tym polu dużo aktywniej niż mogłem do tej pory. Chcę dokończyć rozpoczęte dawno projekty, na które w natłoku spraw zabrakło czasu, a w planach mam kolejne. Jestem też otwarty na propozycje współpracy.
Nie brakowało przez te lata przygód, przeszkód, odkryć, czasem zachwytów a czasem absurdów … ale to temat na dużo dłuższy tekst. Może nawet na książkę?

Jacek Kareczewski to ceniony historyk odznaczony medalami za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Pro Patria oraz Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz upamiętniania historii Polski i propagowanie wiedzy o żołnierzach wyklętych. Dyrektor kierował ostrołęckim muzeum od ponad 6 lat.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *