RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Nadeszła wiosna, a z nią kleszcze

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zanotowała do tej pory 8 przypadków boreliozy w powiecie ostrołęckim. Jak przewiduje sanepid są one najprawdopodobniej skutkiem ukąszeń kleszczy do, których doszło jeszcze w roku 2016.

Trudno powiedzieć jak będzie wyglądała dalsza sytuacja. Nie mieliśmy zbyt ostrej zimy. Należy więc domniemać, że zgłoszeń będzie więcej – mówi kierownik sekcji epidemiologi w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce, Sylwia Nakielska.

Już w roku 2016 sanepid w Ostrołęce zanotował duży wzrost zakażeń spowodowanych przez kleszcze. W poprzednim roku zgłoszono do sanepidu w Ostrołęce 54 przypadki boreliozy w powiecie ostrołęckim. Było to aż o 40 więcej niż w roku 2015.

Należy pamiętać, że idąc do lasu czy do miejsc, w których mogą występować kleszcze powinniśmy odpowiednio się zabezpieczyć. Można to zrobić poprzez zakładanie odpowiedniej odzieży, która utrudni dostęp pasożytów do naszego ciała. Oprócz tego możemy stosować preparaty odstraszające kleszcze.

Jeżeli już zostaniemy ukąszeni przez kleszcza powinniśmy wiedzieć, że bardzo ważne jest aby umiejętnie go się pozbyć. Pomoc w jego wyjęciu można uzyskać między innymi w ośrodkach zdrowia. Musimy pamiętać też, że nie każdy kleszcz przenosi choroby. Mimo to powinniśmy zwrócić uwagę na kilka oznak, która mogą nam uświadomić, że zostaliśmy zarażeni. Jedną z nich jest rumień wędrowny, który może pojawić się w różnych częściach naszego ciała. Oprócz niego mogą wystąpić także objawy takie jak bóle głowy, czy stawów.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten + nineteen =