RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Nie ma zagrożenia dla budowy elektrowni C

W ostatnim czasie pojawiło się kilka wypowiedzi świadczących o tym, że Elektrownia C w Ostrołęce nie powstanie. Jak zapewnia poseł Prawa i Sprawiedliwości, Arkadiusz Czartoryski inwestycja będzie realizowana.

Budowa elektrowni C od początku budzi kontrowersje i protesty, szczególnie środowisk ekologicznych. Ostatnio na portalu Biznesalert.pl ukazał się artykuł, w którym można było przeczytać „że inwestycja nie powstanie a decyzja już zapadła„. Jak twierdzi poseł Czartoryski – prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Mówienie o tym, że elektrownia nie powstanie, to przede wszystkim jest świadectwo o tym, że nie ma wiedzy ten kto to wypowiada jaki jest stan zaawansowania. Elektrownia zdecydowanie już wyszła z ziemi. Są gotowe fundamenty, wszystkie przyłącza, ale też kilkadziesiąt metrów w górę już się pnie budowa. Także elektrownia jest w stanie rozpędzenia. Poza tym powstaje bocznica kolejowa i inna infrastruktura towarzysząca elektrowni podkreśla poseł. 

Wiadomość o zatrzymaniu inwestycji zdementowała zarówno Energa jak i wicepremier Jacek Sasin. Warto też wspomnieć, że PKN Orlen planuje przejęcie Grupy Energa SA, co może skutkować jeszcze większym wsparciem budowy elektrowni w Ostrołęce.

Budowa Elektrowni C to jedna z największych inwestycji, które są obecnie prowadzone w kraju. W związku z planem Prawa i Sprawiedliwości, który zakłada do 2020 roku pozyskiwanie ponad 15% energii ze źródeł odnawialnych, elektrownia w Ostrołęce o mocy 1000 Megawatów, ma być swego rodzaju wentylem bezpieczeństwa podczas zachodzących w energetyce zmian.

Nowa elektrownia ma być nie tylko potężna, ale również przyjazna środowisku. Jej sprawność ma wynosić 46%, co daje o około 13% więcej niż średnia światowa, a w praktyce redukuje to emisję CO2 podczas pracy o 26% na każdy wyprodukowany 1 MW mocy. Plany zakładają ukończenie Elektrowni C do lata 2023 roku, a inwestycja ma wytrzymać 40 lat nie przerwanej eksploatacji.

Mateusz Święcicki/ red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *