RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Niepewna przyszłość Szkoły Podstawowej w Rżańcu

Gmina Olszewo – Borki nie przyznała subwencji oświatowej na prowadzenie Szkoły Podstawowej w Rżańcu. Szkołę prowadzi Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych i Edukacyjnych. Brak tych funduszy może spowodować zamkniecie szkoły – mówi jej dyrektor Iwona Cwalińska. 

Nie mamy środków na dalsze funkcjonowanie. Ta minimalna dotacja przekazywana przez wójta gminy Olszewo – Borki stanowi o tym czy szkoła będzie działać – mówi Iwona Cwalińska, dyrektor Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych i Edukacyjnych w Rżańcu.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy sekretarz gminy Anetę Gutowską – Grucelską.

Wniosek o dotacje dla niepublicznej szkoły zgodnie z ustawą o systemie oświaty powinien wpłynąć do Urzędu Gminy do dnia 30 września, a wpłynął po upływie tego terminu. Stąd chcąc realizować swoje zadania zgodnie z prawem niestety nie mogliśmy przyznać tejże dotacji – wyjaśnia Aneta Gutowska – Grucelska.

Dyrekcja szkoły wysłała dokumenty za pośrednictwem Poczty Polskiej jeszcze przed wymaganą datą. Niestety przesyłka do szkoły wpłynęła do Urzędu Gminy w Olszewie Borkach po wyznaczonym terminie. Dyrekcja Szkoły uważa jednak, że gmina powinna uznać datę stempla pocztowego jako datę wpływu dokumentu. Urząd Gminy jednak się z tym się nie zgadza.

Szkole grozi zamknięcie, tymczasem rodzice uczących się w niej dzieci nie chcą aby ich pociechy uczęszczały na zajęcia do innej placówki.

Nie ma w ogóle takie opcji. My będziemy robić wszystko aby dzieci chodziły do szkoły w Rżańcu. Jest dobra wola nauczycieli. Bardzo wielu zgodziło się, że będzie pracować w czynie społecznym. Będziemy walczyć – mówi Hanna Mizerek, mama jednego z uczniów.

Rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Rżańcu organizują także różnego rodzaju akcje aby uzyskać fundusze na funkcjonowanie szkoły. Łącznie z oddziałem przedszkolnym w Szkole Podstawowej w Rżańcu uczą się 22 osoby.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *