TwitterFacebook

Ostrołęka. Oddział rehabilitacji kardiologicznej otwarty [FOTO]

Nie tylko leczenie zawałów, ale również powrót do zdrowia po ataku będzie możliwy w nowym oddziale Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce. Wczoraj (2.12) nastąpiło jego symboliczne otwarcie. Ma być on wielką zmianą, nie tylko dla pacjentów z subregionu.

W Polsce co roku notuje się prawie 90 tysięcy zawałów serca. Statystyki leczenia pacjentów w ostrej fazie zawałów w naszym kraju są bardzo dobre i nie odstępują od najlepszych krajów w europie. Jednak analizy pokazują, że o wiele gorzej wypadamy w przypadku pacjentów wypisanych już ze szpitala.

Stąd kilka lat temu pojawił się pomysł, aby poprawić jakość opieki nad pacjentami po zawale serca po wypisie. Tak, by prowadzony jak na sznurku wiedział, kiedy ma iść na rehabilitację, żeby ta rehabilitacja była, żeby miał dostarczoną wiedzę na temat trybu życia, zachowań, leków, choroby na którą cierpi i wreszcie, żeby od razu miał umówioną wizytę u kardiologa. I taki oddział jak ten w Ostrołęce właśnie to umożliwiatwierdzi Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie.

Dzienne ośrodki rehabilitacji kardiologicznej są rzadkością w Polsce. Dzięki nowemu oddziałowi w Ostrołęce podejście do pacjentów po zawale serca ma zmienić się diametralnie. W praktyce, każdy pacjent po zawale może trafić na oddział szpitalny, następnie na nowy odział ambulatoryjny, gdzie prowadzona będzie około 5-tygodniowa rehabilitacja (co najmniej 3 tygodnie codziennie na oddziale rehabilitacji dziennej, 2 tygodnie telerehabilitacji , którą pacjent uprawiać będzie w domu). Nowy oddział ma być rewolucją na skalę Mazowsza.

– Mamy pewność, że stanie się nie tylko takim subregionalnym ośrodkiem, ale będzie przede wszystkim służył pacjentom z regionu. Bardzo specjalistyczne urządzenia, dobrze przygotowana kadra, no i szansa na to, żeby pacjentów nie tylko leczyć, ale również rehabilitować – mówiła podczas otwarcia oddziału członek zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc.

W uroczystości otwarcia uczestniczyli także m.in. – wiceprezydent Ostrołęki Maciej Kleczkowski, dyrekcja szpitala oraz bp Janusz Stepnowski, który poświęcił ośrodek. Całkowity koszt inwestycji opiewa na około 10 milionów złotych. Pierwsi pacjenci na nowy oddział w ostrołęckim szpitalu mają trafić już w styczniu przyszłego roku.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *