RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: “Odłóż smartfon i żyj” – akcja ma poprawić bezpieczeństwo na pasach

Używanie telefonów przez kierowców podczas jazdy, jak pokazują statystki, jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Jednak problem nadużycia tych urządzeń dotyczy również pieszych, którzy coraz częściej wkraczają na “zebry” ze wzrokiem skupionym na smartfonie. Uwagę na to zwrócił radny miasta, który chce, aby w Ostrołęce weszła w życie akcja “Odłóż smartfon i żyj”

Inicjatywa ma na celu uświadomienie społeczeństwa, szczególnie tego młodego, o tym jak wielkim zagrożeniem dla zdrowia i życia jest przekraczanie jezdni “z głową w telefonie”. Zdecydowanie jest to problem, który w główniej mierze dotyka osoby w wieku szkolnym, gdyż to one korzystają z telefonów, często nie zwracając uwagi na niebezpieczeństwo.

– Z moich obserwacji wynika, że zdarza się to nagminnie. Kierowca nie ma szans wyhamować w ostatniej chwili, gdy pieszy wtargnie na pasy, a pieszy nie ma szans w starciu z pojazdem. Niestety, młodzi ludzie często są uzależnieni od telefonów. Nie zwracają uwagi na to, co dzieje się dookoła wpatrując w aparaty telefoniczne. Dlatego też uważam, że powinniśmy zaangażować w tę akcję młodzieżargumentuje w interpelacji do prezydenta miasta radny Mariusz Łuba. 

Radny proponuje, aby miejsca w których miałyby się pojawić oznakowania przeanalizowane zostały z policją i strażą miejską. Jednak najbardziej istotnym elementem interpelacji wydaje się zaangażowanie młodzieży (pod okiem wychowawców) w same tworzenie napisów. W ten sposób po przez integrację środowiska informacja, jak i sedno akcji, rozejść się ma “pocztą pantoflową”. 

– Nakłady, jakie poniosłoby miasto, są niewielkie i wiążą się z zakupem farby, szablonu – twierdzi Radny.

Podobne akcje wprowadzone zostały już między innymi w Warszawie, Katowicach i Przasnyszu. Jednak w ostrołęckiej odsłonie radny proponuje wzbogacić inicjatywę o spotkania młodzieży i dzieci z psychologami, na których poruszony zostanie temat niebezpieczeństwa jakim jest poruszanie się po mieście skupiając uwagę na telefonie, czy głośno słuchając muzyki na słuchawkach.  

Czy w Ostrołęce przy przejściach dla pieszych pojawią się napisy “Odłóż smartfon i żyj”? Odpowiedź prezydenta poznamy do 16 marca.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − ten =