RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Odwołano dostawę szczepionek na COVID-19 dla szpitala

Szczepienia przeciwko COVID-19 w ostrołęckim szpitalu wstrzymane. Planowany na dziś transport 430 dawek preparatu został odwołany. Oznacza to, że 150 osób, które do środy mają przyjąć drugą dawkę szczepionki, na ten moment pozostają bez medykamentu.

Dawki na drugie szczepienie mają przyjechać, ale nie wiadomo co z osobami, które mają przyjąć preparat po raz pierwszy – mówi dr Maria Kapuśniak, lekarz chorób zakaźnych i koordynator ds szczepień przeciwko COVID w ostrołęckim szpitalu:

– My nie wiemy kiedy dostaniemy szczepionkę. Nie wiemy czy dostaniemy w pełnym wymiarze zamówienia i musimy przekładać. Nie bardzo wiemy, co mamy ludziom mówić. Na razie dostaliśmy informację, że będzie szczepionka na druga dawkę, czyli dla tych, którzy otrzymali już pierwszą dawkę. Nie wykluczone, że dostaniemy jeszcze jakąś ilość szczepionki, którą będziemy mogli przeznaczyć dla jeszcze niezaczepionych, ale jaka będzie ilość, nie mam pojęcia. 

Sprawa powoduje nie tylko chaos informacyjny, ale i ryzyko zmarnowania specyfiku:

– My wznowiliśmy zamówienie na szczepionki i mamy nadzieję, że ono do nas dotrze, ponieważ to jest szalenie ważne, bo my musimy wiedzieć, jaką grupę ludzi mamy umawiać na szczepienia. Te szczepionki mają określony czas przydatności, a potem trzeba będzie je zutylizować, więc szkoda byłoby zniszczyć chociaż jedną dawkę szczepionki. My do tej pory zaszczepiliśmy 1230 osób i nie zniszczyliśmy ani jednej dawki.

Przypomnijmy, że ostrołęcki szpital planował podać obie dawki szczepionki około dwóm tysiącom osób z grupy zero. Informacje na temat dodatkowego transportu medykamentu mają trafić do placówki w najbliższych dniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eight − two =