RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Oszuści nie śpią. Ktoś chciał wyłudzić pieniądze na policjanta

Oszust podający się za policjanta zadzwonił wczoraj (25.11.) do mieszkańca Ostrołęki. Próbował przekonać mężczyznę, że ktoś wykradł jego dane, a następnie zaciągnął na niego kredyt i w ten sposób chciał wyłudzi pieniądze.

Ta metoda jest już znana organom ścigania. Przestępca zamierzał wzbudzić u mieszkańca naszego miasta obawę o oszczędności i doprowadzić do przekazania pieniędzy. Szczęśliwie nie udało mu się to i nie doszło do wyłudzenia.

Pamiętajmy, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Dzwoniąc danego dnia do kilku a może kilkunastu czy też kilkudziesięciu osób, za każdym razem mogą wykorzystywać inną „bajeczkę”, tj. historię lub informację, dzięki której dążą do celu jakim jest oszustwo i wyłudzenie jak największej kwoty pieniędzy.

Oszuści mogą podawać się za policjanta, wnuczka czy też innego członka rodziny, a nawet pracownika socjalnego czy pracownika spółdzielni. Za każdym razem mają w zanadrzu wachlarz różnych historii, które mają im pomóc w wyłudzeniu pieniędzy.

Cóż może nas uchronić przed staniem się ofiara przestępstwa? Odpowiedź jest prosta – jedynie opanowanie, czujność i rozwaga. Policja przypomina kilka zasad:

  • Informujmy o „dziwnych” telefonach członków swojej najbliższej rodziny, a w rozmowie z nimi weryfikujmy, czy fakty podane telefonicznie przez rzekomego „policjanta” lub „wnuczka” naprawdę miały miejsce;
  • Nie wpuszczajmy do domu osób nieznanych, chociażby podawały się za przedstawicieli różnego rodzaju instytucji – umówmy się na inny termin i sprawdźmy, czy osoba o danym imieniu i nazwisku faktycznie pracuje w danej instytucji;
  • Sprawdzajmy, czy osoba podająca się np. za urzędnika, czy pracownika instytucji pomocowej, posiada legitymację;
  • Starajmy się zapamiętać osobę, która do nas przyszła, jej wygląd lub markę i numer rejestracyjny pojazdu, którym przyjechała; w razie kontaktu telefonicznego – należy zapisać numer telefonu tej osoby;
  • Informujmy policję o swoich podejrzeniach dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

KMP w Ostrołęce/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *