RN
TwitterFacebook

Ostrołęka. Plenerowa wystawa o początkach „Solidarności” odwiedziła miasto [FOTO]

„Tu rodziła się Solidarność „– plenerowa wystawa, która dziś została otwarta w 17 miejscowościach w całej Polsce zawitała również do Ostrołęki. Zbiór fotografii przedstawiający masowe strajki z lipca, sierpnia i września 1980 r. Ma uczcić 40-lecie powstania „Solidarności”. Wystawa podzielona jest na dwie części.

Ostrołęckie protesty z lata 1980 rozpoczęły się 15 lipca w Zakładach Mięsnych. Kolejno strajkowały Zakłady Celuzlozowo-Papiernicze i Miejskie Zakłady Komunikacji w Ostrołęce. 12-13 listopada została zawiązana między zakładowa komisja, która dała inicjatywę powołania „Solidarności” w Ostrołęce – opowiadał w rozmowie z Radiem Nadzieja Krzysztof Kierski z biura badań historycznych, delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie.

– To były szaleńcze głowy, nie wiem, czy dałoby się to teraz powtórzyć mówił podczas otwarcia wystawy Zygmunt Bocianiak, który we wrześniu 1980 roku uczestniczył w strajku prowadzonym przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Ostrołęce.Spotkaliśmy się grupą ludzi, ustaliliśmy co i jak, podpisaliśmy postulaty, jakieś sprzeciwy były ale do końca nie wiedzieli kto jest przewodniczącym, więc jakoś tak wyszło. Poustawialiśmy autobusy, zamknęliśmy bramy, tak że już ci, którzy przychodzili na siódmą, nie mogli wejść. Najbardziej pamiętam z tego mieszkańców Ostrołęki. To było coś pięknego. Przychodzili spontanicznie, wieszali goździki na siatce ogrodzeniowej i klaskali i dziękowali. To był coś bardzo wzruszającego, więc chyba było warto zrobić coś takiego – wspominał Zygmunt Bocianiak 

Plenerowa wystawa „Tu rodziła się Solidarność” w Ostrołęce podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich ukazuje wydarzenia na tle ogólnopolskim, druga przedstawia strajki w Ostrołęce i gmin ościennych. Wystawa dostępna dla zwiedzających będzie do 28 sierpnia.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *