RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Prace budowlane w Muzeum Żołnierzy Wyklętych nabierają tempa

Postęp prac dotyczący przebudowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce widoczny jest gołym okiem. Obecnie w placówce trwają prace wykończeniowe. Na zewnątrz wykonywana jest elewacja. Wewnątrz między innymi wylewane są podłogi.

Zakończono prace związane z okablowaniem instalacji elektrycznej wewnątrz budynku. Wylewane są podłogi docelowe z betonu architektonicznego. Tynkowane są także pomieszczenia. Przywieziono również materiał na wykonanie wentylacji – mówi Artur Gutowski, wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Oficjalne otwarcie muzeum zaplanowane jest na 7 października br. Po uruchomieniu placówka będzie składać się z sześciu budynków. Znajdować się w nich będą między innymi multimedialna wystawa stała i ekspozycje tymczasowe. W piwnicy jednego z obiektów muzeum przewidziana jest także wirtualna strzelnica. Oprócz tego w budynku F działać będzie kino. Dla zwiedzających udostępniony będzie także spacerniak więzienny.

Najstarsze budynki remontowanej siedziby placówki powstały w 1903 roku. Od początku pełniły one funkcje więzienną. Początkowo przetrzymywano w nich przeciwników Cara. W czasach II Wojny Światowej Trzecia Rzesza więziła w placówce wrogów nazistowskich Niemiec. Po zakończeniu działań wojennych przetrzymywani osadzani byli w nim przeciwnicy reżimu komunistycznego. W budynku wykonywane były wyroki śmierci.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *