RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Pracownicy opuścili plac budowy. Co dalej z elektrownią C?

W sobotę (15.02) robotnicy opuścili plac budowy Elektrowni Ostrołęka C. Decyzję o tym, po zawieszenie finansowania inwestycji, podjęły Energa i Enea. Podobnie ma się sytuacja z budową torów do zakładu.

Zawieszenie prac budowlanych na terenie elektrowni Enea i Energa ogłosiły 14 lutego, czyli dzień po wstrzymaniu finansowania inwestycji. Spółka taką samą decyzję podjęła w sprawie budowy infrastruktury kolejowej, która miała prowadzić do zakładu.

– Powodem zawieszenia prac jest fakt zawieszenia finansowania projektu w konsekwencji zawarcia w dniu 13 lutego 2020 roku Porozumienia Dotyczącego Dalszych Działań w Projekcie Ostrołęka „C”, pomiędzy Emitentem a Energą S.A., o którym Emitent informował w raporcie bieżącym nr 4/2020 z 13 lutego 2020 roku – czytamy w komunikatach spółek Energa i Enea.

Sprawą żyją nie tylko media krajowe, ale i światowe:

– Ostrołęka C miała być ostatnią nową dużą elektrownią węglową w Europie. Prawdopodobnie nie nastąpi to po tym, jak dwa zakłady produkujące elektrownię ogłosiły w czwartek, że zawiesiły finansowanie projektu z powodu „ważnych czynników na rynku, a także trudności w uzyskaniu finansowania zewnętrznego” – pisze Politico.eu. Widzimy pozwolenie rządu na zmianę paliwa z węgla na gaz – jednak w tej sprawie rząd nie wydał oficjalnego oświadczenia – twierdzi cytowana przez portal dr. Aleksandra Gawlikowska-Fyk.

Głos w sprawie zawieszenia finansowania elektrowni(13.02) zabrał też Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen:Jako podmiot, który ogłosił wezwanie na zakup akcji Energa, mamy pewność, że inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana. Analizujemy różne warianty projektu, by wpisywały się w strategię Orlen.

Jak wynika z wcześniejszych wypowiedzi członków zarządu PKN Orlen, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest budowa elektrowni C, która zasilana będzie na gaz.

Mateusz Święcicki

1 komentarz

  1. rety Odpowiedz

    pewnie zmienią paliwo na gaz, orlenowi jednak bliżej do gazu, tym bardziej po połączeniu z Lotosem, który sam wydobywa gaz. W sumie to dobrze, ostrołęka jest dość drogą elektrownią własnie ze względu na kosztowny transport węgla ze śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *