RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Prezydent pozyskał część terenu po starym szpitalu od Marszałka. Czy jest szansa na starą komendę od Wojewody?

18 marca Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o podzieleniu terenu po starym szpitalu. Mazowsze zatrzyma 3- kondycyjny budynek mieszkalno-usługowy znajdujący się w północnej części działki, natomiast miastu ma przypaść reszta. Jak dużą część terenu otrzyma Ostrołęka, póki co ciężko stwierdzić.

– Nieruchomość po dawnym szpitalu w Ostrołęce położonym przy ul. Sienkiewicza obejmuje 10 działek ewidencyjnych o łącznej powierzchni 6,8603 ha. Obecnie trwają prace nad projektem podziału jednej z działek (nr 21602/2) o powierzchni 2,7207 ha, dlatego też wskazanie dokładnej powierzchni części nieruchomości, która zostanie przekazana Miastu Ostrołęka, będzie możliwe dopiero po wykonaniu wstępnego projektu podziału. – podaje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

W kwietniu Łukasz Kulik zgodził się na przedstawioną mu propozycję wychodząc z inicjatywą, aby budynek po starym szpitalu został przekazany miastu na konkretny cel, mianowicie działalność leczniczą, polegającej na udzielaniu innych świadczeń niż szpitale.

Prawdopodobnie mowa tu o centrum leczniczym, w którego skład miałyby wchodzić placówki pomagające osobom chorym i niepełnosprawnym. Tak przynajmniej wynika z wpisu zamieszczonego przez Łukasza Kulika 17 lutego, który opublikował jako odpowiedź na szalejącą w mediach burzę wywołaną wypowiedzeniem umowy Cartias na użyczenie budynku po starej komendzie w celu stworzenia stacjonarnego hospicjum. – pisaliśmy o tym tutaj http://wzasiegu.pl/ostroleka/dwie-wizje-powstania-hospicjum-stacjonarnego-w-ostrolece/

– Na terenie po „starej” komendzie – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – chcielibyśmy by powstało nowe przedszkole i żłobek (od strony ul. Kościuszki) oraz Dzienny Dom Seniora (od strony ul. Bogusławskiego), przedzielone placem zabaw wraz z kompleksem parkowym. Takie rozwiązanie pozwoliłoby finansować ich funkcjonowanie w ramach środków zewnętrznych na integrację międzypokoleniową. Obydwa projekty wymagają konsultacji z kilkoma instytucjami, dlatego nie chciałem mówić o tym zanim wszystko nie zostanie dopięte na ostatni guzik. – pisał w dalszej części postu z 17 lutego Prezydent Łukasz Kulik.

Teren po starym szpitalu został oddany ze względu na fakt, iż Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego nie chciał, aby obiekt uległ zniszczeniu. Dlatego Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego sam proponował Łukaszowi Kulikowi, aby ten dążył do spełnienia swojej wizji. – pisaliśmy o tym tutaj http://wzasiegu.pl/ostroleka/marszalek-o-pomysle-prezydenta-ostroleki-w-sprawie-centrum-medycznego/

Z wykorzystaniem przez miasto starej komendy sprawa wygląda trochę inaczej. Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki za czasów jeszcze poprzedniego prezydenta, Janusza Kotowskiego przekazał miastu budynek na konkretny cel – hospicjum. Później budynek trafił do Caritas jednak mimo wszystko Łukasz Kulik umowę fundacji wypowiedział. 26 marca podczas rozmowy z wojewodą, ten dość krytycznie skomentował decyzję prezydenta.

– Kwestia, którą odebrałem bardzo negatywnie i jej skutki będą miały reperkusje w przyszłości, to też nieruchomość, którą na prośbę poprzedniego prezydenta udostępniłem na funkcjonowanie hospicjum. W tej chwili słyszę, że umowa jest rozwiązana i będą inne propozycje. To nie są dobre początki rządów. Takie propozycje muszą być konsultowane z wojewodą, a ja nie miałem z prezydentem żadnego kontaktu – mówił wówczas Zdzisław Sipiera. Podczas ostatniej rozmowy z wojewodą (11.06) temat znów poruszyliśmy jednak, jak ten twierdzi, nic się nie zmieniło. – Podczas poprzedniej mojej wizyty, zaznaczałem, że przekazałem ten obiekt na jeden, konkretny cel – hospicjum. To obecnie jedyna możliwość. Żadnych rozmów z obecnym prezydentem Ostrołęki nie przeprowadziłem – mówił 11 czerwca Wojewoda Mazowiecki.

Na chwilę obecną nie wiemy kiedy i w jaki sposób Prezydent Łukasz Kulik chce pozyskać budynek przy ulicy Kościuszki. Do tematu będziemy powracać.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *