RN
TwitterFacebook

Ostrołęka. Profilaktyka ratuje życie – ulicami przeszedł Marsz Różowej Wstążeczki [FOTO]

Walka z rakiem i znaczenie badań profilaktycznych były dziś (19.10) na ustach uczestników marszu, który przeszedł ulicami Ostrołęki. W Marszu Różowej Wstążeczki oprócz ostrołęckich Amazonek wzięli udział podopieczni Szkoły Promocji Zdrowia.

Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów: „W krajach członkowskich Unii Europejskiej w 2008 roku u ponad 330 tysięcy kobiet zdiagnozowano raka piersi, około 89 tysięcy umarło z tego powodu. Około 1,33 mln kobiet żyje z diagnozą raka piersi postawioną w ciągu poprzedzających 5 lat.” Nie bez powodu, w takim wypadku, znaczenie badań profilaktycznych jest motorem napędowym inicjatyw takich jak Marsz Różowej Wstążeczki.

W Ostrołęce organizowany jest od lat. W tym roku tradycyjnie uczestnicy wyruszyli spod Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce i przeszli ulicami miasta pod scenę przy D.H Kupcu. Podczas manifestacji nie zabrakło wykrzykiwanych haseł, między innymi „My się raka nie boimy, skorupiaka zwyciężymy”, czy „Badanie dotykiem, najlepszym zdrowym nawykiem”.

– Marsze organizowane są po to, aby uświadomić, przede wszystkim kobiety, jak dużym problemem jest rak piersi. Profilaktyka może pomóc, a oprócz raka wykryć inne schorzenia. Wiele kobiet nie podchodzi do badań ze strachu. Co jest błędem, bo często dowiadują się o chorobie w późnym momencie – mówiła podczas spotkania Anna Stolarczyk, prezes ostrołęckiego klubu Amazonki.

Badania profilaktyczne w przypadku raka piersi to nie przelewki. Powołując się znów na Krajowy Rejestr Nowotworów: „Rak piersi jest główną przyczyną zgonów nowotworowych wśród kobiet na świecie”, a przecież badanie to nic strasznego.

– Jestem amazonką od trzech lat. Badam się regularnie. Badanie nie jest bolesne, aczkolwiek palpacyjne. Naprawdę polecam profilaktykę wszystkim kobietom, niezależnie od wieku – mówiła podczas marszu, jedna z uczestniczek.

Na świecie w 2012 roku rozpoznano ponad 1.6 mln zachorowań na raka piersi u kobiet. W tym samym roku w skutek tego nowotworu zmarło ponad 520 tysięcy kobiet.

Marsz Różowej Wstążeczki odbył się 19 października.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *