RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Przez ponad trzy lata zmuszali kobiety do prostytucji. W końcu trafią za kratki

Od 3,5 roku do 7 lat pozbawienia wolności usłyszeli oskarżeni w sprawie handlu ludźmi i zmuszania do prostytucji. Taki wyrok zapadł w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku.

Handel ludźmi, pozbawienie wolności ze szczególnym okrucieństwem, zmuszanie do prostytucji, czerpanie korzyści z nierządu kobiet oraz wielu innych przestępstw dopuścić się mieli wyżej wymienieni w okresie od lipca 2013 roku do listopada 2016. Przez ten okres oskarżeni na zmuszaniu do wykonywania czynności seksualnych trzech kobiet, w tym jednej małoletniej, uzyskali kwotę 400 tysięcy złotych. Jedna z pokrzywdzonych została wykorzystana w wyjątkowo okrutny sposób.

– Wobec jednej z kobiet dopuścili się handlu ludźmi. Obiecując jej pracę w barze zabrali ją do wynajmowanego przez siebie mieszkania, gdzie przemocą, między innymi po przez bicie po twarzy i całym ciele, uszkodzenie ciała nożem, ciąganie za włosy, groźbami, uszkodzeniem i oszpeceniem jej ciała zmuszali ją do uprawiania prostytucji oraz stosując wobec niej przemoc fizyczną pozbawili ją wolności po przez zakaz opuszczania mieszkania. Zmuszali ją też w wyjątkowo drastyczny sposób do wykonywania innych czynności seksualnych i zażywania środków psychotropowychinformuje Edyta Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.  

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce akt oskarżenia wobec Izabeli S. Mariusza N. i Marka M. złożyła w lipcu 2018 roku do Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Jednak ten uznał oskarżonych winnych jedynie czerpania korzyści z nierządu kobiet (około 300 tysięcy złotych), w tym małoletniej i wymierzył im karę pozbawienia wolności od 2 do 5 lat. Sąd uznał również, że zgromadzony materiał dowodowy nie pozwala na uznanie, że oskarżeni dopuścili się drastycznych przestępstw przeciwko wolności kobiet, w tym handlu ludźmi i zmuszania do prostytucji.

Apelację od tego wyroku złożył prokurator i obrońcy wszystkich oskarżonychmówi Łukasiewicz. – Prokuratur domagał się głównie uznania oskarżonych winnych popełnienia drastycznych przestępstw przeciwko wolności seksualnej wobec jednej z kobiet. Były to przestępstwa właśnie handlu ludźmi, zmuszania do prostytucji i pozbawienia wolności ze szczególnym okrucieństwem. Oraz domagał się zaostrzenia kar pozbawienia wolności wobec wszystkich oskarżonych.

Apelowali od tego obrońcy oskarżonych wskazując na błędy proceduralne oraz o zastosowanie łagodniejszych kar. 

Sprawa swój finał miała 5 mara br. Sąd Apelacyjny w Białymstoku podzielił stanowisko prokuratora, wydając wyrok pozbawienia wolności od 3,5 roku do 7 lat pozbawienia wolności. Wyrok ten jest prawomocny.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *