TwitterFacebook

Ostrołęka: Reper startowy wbity. Wydanie pozwolenia na rozpoczęcie prac ma być po aukcji mocy [FOTO]

Na uroczystym wbiciu repera startowego czyli specjalnego znaku geodezyjnego na placu budowy, na którym ma stanąć nowy blok energetyczny obecny był między innymi minister energii, Krzysztof Tchórzewski. Nowy blok energetyczny o mocy 1000 MW ma stanąć przy ulicy Krańcowej. Przekazanie nowego obiektu powinno nastąpić w przeciągu 56 miesięcy od momentu wydania pozwolenia na rozpoczęcie prac.

Elektrownia w Ostrołęce ma być blokiem energetycznym najnowszej generacji. Ma  spełniać wszystkie wymogi Unii Europejskiej, które wejdą w życie po 2021 roku.

Nie ma mowy o zagrożeniu pyłowym. Dwutlenek węgla oraz dwutlenek siarki będą eliminowane. Dzięki zastosowanej technologii obiekt w Ostrołęce osiągnie najwyższą wśród elektrowni parowych w Polsce sprawność na poziomie 46% i znacznie przewyższy średnią światową, która wynosi 33%. Czyli z tej samej ilości węgla będzie powstawało, dużo więcej energii przy czym będzie mniej emisyjna – mówi minister Krzysztof Tchórzewski.

Jak zakłada minister Tchórzewski do końca grudnia 2018 roku wydany zostanie dokument NTP (pozwolenie na rozpoczęcie pracy).

To dobra decyzja, żeby przed wypełnieniem wszystkich formalności przystąpić do budowy – dodaje minister Krzysztof Tchórzewski, wbijając reper startowy oraz pierwszą łopatę w ziemię na terenie przyszłej elektorowi w Ostrołęce.

Wartość budowanej elektrowni przekracza 6 mld zł. Po miliardzie z tej kwoty sfinansują Energa i Enea. Miliard złotych ma pochodzić ze środków FIZAN Energia, zarządzanego przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Energia. Pozostała kwota miałaby pochodzić z kredytów bankowych, ale jak dodaje szef resortu energii zarówno Energa jak i Enea mają wystarczające środki finansowe, żeby zwiększyć swój wkład własny. Wcześniejsze informacje mówiły, że banki w tym również polskie banki, nie są przychylne inwestowaniu budowy elektrowni węglowej.

Inwestycja jest dużym wyzwaniem terminowym, gdyż 21 grudnia odbędzie się aukcja mocy, a po niej nastąpi formalnie wydanie NTP. Ostrołęcka elektrownia ma przystąpić do tej aukcji – mówi pełniąca obowiązki prezesa Grupy Energa Alicja Klimiuk. 

Generalnym wykonawcą jest francusko-amerykańsko konsorcjum GE Power i Alstom Power System. Z punktu widzenia polityki gospodarczej kraju ważne jest, że Ostrołęka C ma powstać we wschodniej Polsce, gdzie byłoby to pierwsze od 30 lat tak duże przedsięwzięcie.

EN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *