RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: InQbator teatralny znowu opanuje miasto

“Kończymy wiek dziecięcy wchodzimy w młodzieżowy, festiwal będzie jeszcze kwitł – tak Łukasz Kulik, prezydent Ostrołęki zapowiedział 10. edycję Festiwalu Teatru Ruchu InQbator. Atrakcją będzie spektakl napisany specjalnie dla miasta

Przez ostatnie 9 lat w ramach festiwalu odbyło się 167 spektakli, w których wystąpiło 1 000 artystów. Wszystkie edycje zgromadziły już około 42 tysiące widzów. Przez ten czas dzięki zapałowi organizatorów festiwal stał się bardzo ważnym punktem na teatralnej mapie Polski. W miniony piątek, 23 sierpnia została zapowiedziana dziesiąta odsłona festiwalu InQubator.

W spotkaniu z mediami wzięli udział organizatorzy między innymi: dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Ostrołęce – Mariusz Popielarz , dyrektor Ostrołęckiego Centrum Kultury – Tadeusz Wiśniewski, dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury – Beata Polaczyńska, Łukasz Kulik – prezydent Ostrołęki oraz Magdalena Chabros i Jolanta Kowalewska – wieloletnie pasjonatki teatru, dzięki którym rozwija się on w Ostrołęce.

Podczas rozmów nie zbrakło wspomnień i opowieści o powstawaniu tradycji jaką w mieście jest festiwal InQbator.

– Chodziło nam o to, aby dotrzeć do odbiorców, którzy jeszcze nie wiedzieli, że chcą nimi być – mówiła Magdalena Chabros – w tym była największa i najcięższa praca. Staraliśmy się dotrzeć do różnych grup i czasami było to karkołomne, ale się udało. Dzięki temu Ostrołękę odwiedziły gwiazdy teatralne z całego świata. Wiele wojewódzkich miast w Polsce nie może sobie pozwolić na to, żeby teatry z zagranicy u nich występowali. Ostrołęka nie ma profesjonalnego wyposażenia teatralnego, jednak mimo dzięki kulturze naszych partnerów, olbrzymiej chęci współpracy i miłości do teatru udało nam się przezwyciężyć wszystko. – dodała Magdalena Chabros.

Tegoroczna edycja InQbatora będzie edycją szczególną. Podczas dziesiątego festiwalu zadebiutuje sztuka przygotowana przez profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Scenografii, Leszka Mądzika pod tytułem “Głębia”, która została przygotowana specjalnie dla ostrołęckiego portu. Jak twierdzi Mariusz Popielarz, dyrektor Delegatury Samorządu Województwa Mazowieckiego w Ostrołęce dzięki temu spektaklu ostrołęczanie będą mogli ujrzeć inne walory tego miejsca.

Wszyscy inaczej spojrzymy na to miejsce. Będziemy w stanie dostrzec w porcie potencjał na inne wydarzenia kulturalne. To nie tylko miejsce dla łódek i żeglarzy, ale będzie to miejsce dzięki któremu będziemy mogli współistnieć z kulturą. Port zyska nową jakość w oczach ostrołęczan – twierdzi Mariusz Popielarz.

Podczas dziesiątej edycji InQbatora wystąpią również artyści związani z Ostrołęką, którzy obecnie współpracują z profesjonalnymi teatrami. Festiwal Teatru Ruchu odbędzie się w dniach 5-7 września.

Poniżej szczegółowy program:

5 września (czwartek)
18:30 – Parada, zwiastun festiwalu od placu Bema do sceny przy DH Kupiec
19:00 – Oficjalne otwarcie InQbatora, scena przy DH Kupiec
19:15 – ALICJA W KRAINIE CZARÓW / Ostrołęcka Scena Artystyczna, plac przed sceną przy DH Kupiec
20:15 – MEDEA / Wrocławski Teatr Pantomimy, scena główna OCK
21:30 – ARKA / Teatr Ósmego Dnia, parking przy ul. Prądzyńskiego

6 września (piątek)
10:00 – CZARNE I BIAŁE / Teatr pod Orzełkiem, scena kameralna OCK (spektakl dla dzieci)
20:00 – InQbator 2018 – wernisaż pokonkursowej wystawy fotograficznej, hol 2, OCK
20:30 – ONCE / Warszawskie Centrum Pantomimy i Derevo Laboratorium Antona Adasinskiego, scena główna OCK
22:00 – JA GORE / Teatr AKT, parking przed OCK

7 września (sobota)
16:30 – CZARNE I BIAŁE / Teatr pod Orzełkiem, scena kameralna OCK (spektakl dla dzieci)
17:30 – W PEWNYM MIASTECZKU / Teatr Rękawiczka, plac przed sceną przy DH Kupiec
19:00 – EXIT / Paulina Święcańska i Marek Klajda, scena kameralna OCK
20:00 – MY/WY / Krakowski Teatr Tańca, scena główna OCK
21:45 – GŁĘBIA / teatr obrazu Leszka Mądzika, port rzeczny na Narwii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *