RN
TwitterFacebook

Ostrołęka. Rzeczpospolita Utracona: fotografie z przedwojennej Polski

Fotografie przedstawiające Polskę przed II Wojną Światową od piątku (8.11) prezentowane są w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce. Wystawa pt. „Rzeczpospolita Utracona” opowiada o stratach materialnych i społecznych jakich doświadczył nasz kraj w wyniku II Wojny Światowej.

„Rzeczpospolita Utracona” została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Fotografie prezentujące Polskę przed 1939 roku przedstawiają budynki, cmentarze oraz dzieła sztuki, które zniknęły bezpowrotnie z naszego kraju. Jak mówi dr. Dariusz Gałaszewski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie straty odniesione przez Polskę były katastrofalne.

– Nasze państwo w latach ’39 – ’45 zostało pozbawione właściwie podstaw swojego bytu, zarówno osobowego jak i materialnego, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Na tej wystawie chcemy pokazać miejsca które już nigdy nie wrócą ponieważ społeczności, które tworzyły te miejsca również zginęły – wyjaśnia Gałaszewski.

Wystawę Rzeczpospolita Utracona jest dostępna dla zwiedzających do 19 listopada w holu głównym Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce w godzinach pracy urzędu.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *