RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Sąd unieważnił uchwałę dotyczącą budowy Elektrowni C

Sąd Okręgowy w Poznaniu unieważnił uchwałę Enea w sprawię budowy bloku C Elektrowni w Ostrołęce. Czy to wpłynie na realizację tej inwestycji?

Chodzi o decyzję spółki Enea z września 2018 roku o przytępieniu do rozpoczęcia inwestycji. Zaskarżyła ją organizacja pozarządowa zajmująca się prawem ochrony środowiska ClientEarth. Fundacja ta jest akcjonariuszem Enei i w jej opinii budowa elektrowni węglowej jest narażaniem firmy i udziałowców na straty.

To dobra wiadomość, zarówno dla akcjonariuszy Enei, jak i klimatu. Elektrownia jest na dobrej drodze, by stać się aktywem osieroconym, który niesie ze sobą wyraźne i dobrze udokumentowane ryzyko finansowe. Inwestorzy są prawnie zobowiązani do zarządzania ryzykiem związanym z klimatem i mogą ponieść odpowiedzialność, jeśli nie wywiążą się z tego obowiązku. Enea i Energa powinny zrezygnować z Ostrołęki C zanim zacznie ona generować dodatkowe koszty dla spółek i akcjonariuszypowiedział dr Marcin Stoczkiewicz, prezes Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Głos w sprawie zabrał też Arkadiusz Czartoryski, poseł ziemi ostrołęckiej z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem wyrok sądu w żaden sposób nie wpłynie na budowę nowej elektrowni.

– Sąd uchylił jedną z uchwał wewnętrznych jednego z koncernów Enea i chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że nie ma to absolutnie żadnego związku z prawidłowo przeprowadzonym pozwoleniem na budowę dla elektrowni i z trwającym procesem budowy. Harmonogram jest zupełnie niezagrożonypodkreśla parlamentarzysta.

Wyrok sądu Okręgowego w Poznaniu jest nieprawomocny.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *