RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Sanepid przestrzega przed dokarmianiem gołębi!

Żerują na nich kleszcze, świerzbowce, pluskwy i pchły, a w ich gniazdach żyją obrzeżki, których ugryzienie może doprowadzić u alergików nawet do śmierci. Mowa o gołębiach, które tak chętnie dokarmiane są przez mieszkańców miast. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce apeluje o zaprzestanie dokarmianie tych ptaków, bo niesie to ze sobą więcej szkód niż pożytku…

Z powodu coraz częstszego dostarczania pożywienia gołębiom, coraz rzadziej mieszkają one w swoim środowisku naturalnym. Ptaki ze względu na przyjazne traktowanie przez ludzi zaczynają osiedlać się na balkonach, czy pod dachami bloków mieszkalnych.

– Gołębie, które żyją na naszych osiedlach, parkach, czy przy domach, stwarzają bardzo duże zagrożenie epidemiologiczne. Związane jest to z tym, że z powodu dokarmiania tych ptaków, one po prostu lgną do ludzi, ponieważ wiedzą, że otrzymają pożywienie. Przez to wiele osiedli na terenie Polski boryka się z tzw. Obrzeżkami – twierdzi Małgorzata Bednarska z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Ostrołęce.

Obrzeżek gołębi zamieszkuje gniazda tych ptaków. Jest to jedna z odmian kleszcza, których do tej pory znamy około 500. Podobnie jak znane nam leśne kleszcze, mogą przenosić śmiertelne dla człowieka choroby, a walka z nimi jest bardzo trudna.

– Jeżeli gołębie budują gniazda na balkonach czy strychach domów, to w ten sposób przenoszą ze sobą obrzeżki. Po opuszczeniu tych gniazd przez ptaki, pasożyty zaczynają szukać żywiciela, bardzo często sięgają do najbliższego – czyli człowieka. Walka z nimi jest bardzo trudna ze względu na fakt, iż są w stanie przetrwać nawet trzy lata bez pożywienia – tłumaczy Małgorzata Bednarska.

Jego ugryzienia mogą powodować gorączkę Q zwaną “kozią grypą”, ptasią salmonellozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu, które w niektórych przypadkach, niestety kończy się zgonem.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × one =