RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Skarby wieków średnich w Muzeum Kultury Kurpiowskiej [FOTO]

Najcenniejsze zabytki Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie trafiły do Ostrołęki. Prezentowana w Muzeum Kultury Kurpiowskiej wystawa “Skarby wieków średnich” pokazuje biżuterię pochodzącą nawet z czasów sprzed powstania państwa polskiego.

W skład wystawy wchodzą zabytki odnalezione w większości z obszarów wschodnich – Białorusi, Ukrainy -, które Polska utraciła podczas drugiej wojny światowej jednak prawnie należą do naszego kraju.

– Są to najpiękniejsze przedmioty, które zasługują na miano skarbów, w potocznym tego słowa znaczeniu. Mam na myśli, że gdyby ktoś z nas znalazł biżuterię taką jak prezentowana to mógłby powiedzieć, że odnalazł skarb. To przedmioty, które nie tylko są owocem pracy naukowej, ale również artystycznej. To biżuteria zdobiąca kobiety i mężczyzn przed tysiącem lat – mówił podczas wczorajszego wernisażu wystawy Wojciech Borkowski zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

W zbiorach prezentowanych na wystawie “Skarby wieków średnich” zapisana jest historia polskiego muzealnictwa archeologicznego. Początek muzealnictwa światowego, szczególnie europejskiego przypada na wiek XIX. Wtedy tworzyły się muzea na całym świecie jednak nie w Polsce, gdyż formalnie takie państwo nie istniało. Polscy kolekcjonerzy, którzy pracowali za pieniądze własne zastrzegali, że zbiory te pozostaną w kolekcjach prywatnych do momentu, aż nasz kraj odzyska niepodległość. Ze względy na wiek prezentowanych przedmiotów i to w jaki sposób zostały one pozyskane wystawa ma również na celu uhonorowanie osób, które walczyły o to, aby te zabytki przetrwały.

– Bez wysiłku tych ludzi, bez ich myślenia patriotycznego nie byłoby tej wystawy. Nasi poprzednicy (pierwsi polscy archeolodzy) zasługują za to na ogromny szacunek. Dlatego chcemy też przypomnieć sylwetki osób, do których należały prezentowane przedmioty po przez plansze towarzyszące wystawie. – mówił Borkowski.

Wystawę Skarby wieków średnich w Muzeum Kultury Kurpiowskiej będzie można oglądać do listopada jednak jeśli będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie przedłuży jej pobyt w Ostrołęce.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sixteen − ten =