RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: “Ślad nieobecności” – artystyczne śledztwo Agaty Budny-Ciszewskiej [FOTO]

Ślad nieobecności to tytuł prezentowanej w Galerii Ostrołęka wystawy grafiki autorstwa Agaty Budny-Ciszewskiej. Inspiracją do dzieł była XIX wieczna kaplica – mauzoleum znajdujące się na cmentarzu ewangelickim w Imionku na Mazurach. Dzieła przedstawiają proces odkrywania prawdy o budynku, o którym prawdę trudno było odkryć.

Grafiki wystawy “Ślad nieobecności” to prace powstałe w wyniku chęci odkrycia pochodzenia kaplicy na mazurach. Autorka zafascynowana budynkiem w Imionku przez kilka lat usilnie chciała poznać jego genezę i znaczenie. Aby zdobyć te informacje rozpoczęła iście detektywistyczne śledztwo.

– Zaczęłam od jeżdżenia po instytucjach, później dostawałam różne telefony od osób, które mogły coś wiedzieć. Rzeczywiście kilka osób wskazało mi właściwe kierunki, ale też dużo osób powiedziała mi coś całkowicie odwrotnego – opowiadała podczas czwartkowego (6.02) wernisażu wystawy Agata Budny-Ciszewska.

Finalnie autorka doszła do sedna historii i poznała prawdę o kaplicy na Mazurach. Jak się okazało, pochowany tam został Fridrich Hansmann, nadleśniczy królewski wraz z żoną. Jednak najlepiej o samym poszukiwaniu prawdy opowiada przygotowany przez autorkę wystawy tekst.

Prace Budny-Ciszewskiej są podzielone na poszczególne etapy poszukiwań i przedstawiają konkretne uczucia, które towarzyszyły autorce w trakcie śledztwa. Do niektórych z dzieł swoje trzy grosze dorzuciła sama kaplica.

“Ślad nieobecności” dostępny jest dla zwiedzających Galerię Ostrołęka do końca lutego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × four =