RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Promocja Muzeum Diecezjalnego w Łomży

Mieszkańcy Ostrołęki i regionu dowiedzieli się jak powstało i wygląda Muzeum Diecezjalne w Łomży. Muzeum Kultury Kurpiowskiej zorganizowało spotkanie z ks. Tomaszem Grabowskim dyrektorem łomżyńskiej placówki. Jednym z celów spotkania było uświadomienie mieszkańcom regionu, że w Łomży istnieje instytucja muzealna o charakterze religijnym.

Uświadomiłam sobie rozmawiając z moimi znajomymi, że oni nie do końca wiedzą, że takie Muzeum Diecezjalne mamy i że warto obcować z tą sztuką, która przecież służy nam i pomaga nam zrozumieć naszą wiarę – mówi Barbara Kalinowska, wicedyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

W trakcie spotkania ks.Tomasz Grabowski nakreślił historię powstania Muzeum Diecezjalnego w Łomży. Opowiedział też o tym co znajduje się w zbiorach łomżyńskiej placówki. Można tam znaleźć takie eksponaty jak: zabytkowe monstrancje, kielichy, rzeźby, obrazy. Najstarsze obiekty sakralne pochodzą z czasów gotyku. Jednak Muzeum Diecezjalne w Łomży nie jest placówką, która jedynie prezentuje muzealia i je przechowuje. Jej misja jest zdecydowanie bardziej złożona.

To jest też funkcja ewangelizacyjna. My oprowadzając odbiorcę po salach muzealnych pokazujemy moment przeżycia religijnego, jakiego doświadczył artysta. Celem powstania sztuki sakralnej była ewangelizacja i taki jest też jeden z celów funkcjonowania Muzeum Diecezjalnego, ochrona, pokazanie dla odbiorcy, ale też doprowadzenie do przeżycia religijnego – mówi ksTomasz Grabowski.

Muzeum Diecezjalne w Łomży powstało w 2012 roku.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *