RN
TwitterFacebook

Ostrołęka upamiętniła swojego patrona

Ostrołęczanie upamiętnili 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i 4. odkąd Jan Paweł II został patronem Ostrołęki. Uroczystość rozpoczęła Msza święta w sanktuarium św. Antoniego Padewskiego, po której złożono symboliczne wiązanki kwiatów przed pomnikiem św. Jana Pawła II.

Wcześniej miejscy radni wraz z prezydentem Januszem Kotowskim złożyli wiązankę kwiatów pod wmurowaną w budynek ratusza tablicą, upamiętniającą wybór Jana Pawła II na patrona Ostrołęki. Po Mszy św. zebrani na dziedzińcu sanktuarium mieszkańcy, samorządowcy i parlamentarzyści wysłuchali fragmentów kazań Jana Pawła II skierowanych do rodaków.

Wśród ostrołęczan pamięć o nauczaniu Jana Pawła II jest wciąż żywa. – Większość moich rówieśników to osoby wierzące i jego postać jest im bardzo dobrze znana. Ja, mimo że nie jestem wierząca, uważam, że Jan Paweł II był, i zresztą nadal jest, postacią inspirującą – mówiła jedna z młodych ostrołęczanek. – To człowiek, który przełamywał bariery i likwidował granice między ludźmi różnych wyznań. Doceniam go szczególnie za jego zaangażowanie w pomoc dzieciom z krajów Trzeciego Świata.

Działania związane z powołaniem Ojca Świętego na patrona miasta rozpoczęły się w 2013 roku – mówi Grzegorz Płocha, wiceprezydent Ostrołęki. – Wtedy właśnie wystąpiliśmy do Stolicy Apostolskiej o wyrażenie takiej zgody. Pół roku później ją otrzymaliśmy, a uchwała rady miasta o przyjęciu patrona zbiegła się z kanonizacją Jana Pawła II. 25 kwietnia podjęliśmy uchwałę, a dwa dni później byliśmy świadkami kanonizacji Ojca Świętego.

Aleksandra Zdanowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 + seventeen =