RN
TwitterFacebook

W Mauzoleum można oglądać wystawę dot. uczestnika wojen napoleońskich z Drężewa [FOTO]

‚Generał Klicki – zapomniany syn ostrołęckiej ziemi”. W Pomniku Mauzoleum w Ostrołęce można oglądać wystawę obrazującą życie tej istotnej z punktu historycznego postaci. Osiągnięć Stanisława Klickiego urodzonego w Drężewie doszukał się autor wystawy, Krzysztof Augustyniak z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Wernisaż wystawy w Pomniku Mauzoleum odbył się wczoraj (19.20) i póki co tylko tam będzie można zobaczyć osiągnięcia generała Klickiego. Jednak Muzeum Kultury Kurpiowskiej nie wyklucza wypożyczania wystawy, po to, żeby jeszcze więcej osób poznało zasługi generała, a dokonań ma sporo.

– Generał Klicki, był uczestnikiem wojen napoleońskich, powstania listopadowego. Był nawet kandydatem na naczelnego wodza powstania listopadowego. To jeden z najwybitniejszych polskich wojskowych pierwszej połowy XIX w. Spokojnie możemy go stawiać obok takich postaci jak Ignacy Prądzyński i Józef Chłopicki – mówił podczas wernisażu Krzysztof Augustyniak.

Postać ta jednak jest mało znana społeczeństwu, dlatego Krzysztof Augustyniak odszukał materiały i przygotował wystawę. Jak twierdzi każdego polskiego bohatera powinno się bezdyskusyjne i należycie upamiętnić.

– Wydaje mi się, że wszyscy ludzie, którzy mają osiągnięcia na polu walki o niepodległość są warci przypomnienia, szczególnie ci, o których tak na prawdę historia zapomniała. W Ostrołęce, w Pomniku Mauzoleum jesteśmy zobowiązani do tego, żeby o bohaterach pamiętać, przypominać i badać ich dzieje – dodaje Augustyniak.

Wystawę ‚Generał Klicki – zapomniany syn ostrołęckiej ziemi” będzie można oglądać w ostrołęckim mauzoleum do listopada przyszłego roku.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *