TwitterFacebook

Ostrołęka: W szpitalu powstanie oddział chirurgii naczyniowej

Jeden z najnowocześniejszych oddziałów chirurgi naczyniowej w Polsce ma powstać w ostrołęckim szpitalu. Nowe wyposażenie placówki pozwoli wykonywać procedury, które do tej pory były niemożliwe do zrealizowania w Ostrołęce i innych klinikach na Mazowszu.

– Odpowiednie prowadzenie leczenia pacjenta z problemami naczyniowymi powoduje czasami, że ma on wydłużone życie i mniej komplikacji przy dalszym leczeniu wielu innych chorób, które mogą być następstwem niedoczynności krążenia – twierdzi Paweł Natkowski, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce.

Wielu pacjentów z problemami niedokrwienia – np. w wyniku cukrzycy – zmuszonych jest przystąpić do amputacji niektórych kończyn. Pomoc w leczeniu takich osób ma zapewnić tworzony od podstaw oddział chirurgi naczyniowej w ostrołęckim szpitalu. Dzięki temu, wielu pacjentów z Mazowsza będzie mogło przystąpić do leczenia bez konieczności szukania placówek w innych województwach.

Do tej pory część procedur związanych z chirurgią naczyniową ostrołęcki szpital wykonywał w ramach normalnej chirurgii. Jednak nowy oddział ma podnieść jakość leczenia na kompletnie inny poziom. Ma to zapewnić między innymi służący do badania naczyń krwionośnych angiograf oraz jedyne w województwie mazowieckim komory hiperbaryczne. Planowana jest również budowa kompletnie nowej hybrydowej sali operacyjnej, która pozwala na podgląd na żywo obrazu rentgenowskiego. Zwiększy się również dostępność. Mianowicie z 2-3 łóżek w ostrołęckim szpitalu przeznaczonym do chirurgii naczyniowej liczba ma wzrosnąć do ponad 20-stu.

Kadra lekarzy już przechodzi szkolenia i uczy się wykonywać zabiegi. Na budowę nowego oddziału zostanie przeznaczone około 14 milionów złotych a ma on zacząć funkcjonować już w następnym roku.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *