TwitterFacebook

Ostrołęka: Wał przeciwpowodziowy naprawiony. Po dziurze nie ma śladu [FOTO]

Po ponad miesiącu zakończyły się prace związane z naprawą przepustu wałowego wraz z uszkodzonym odcinkiem wału przeciwpowodziowego w Ostrołęce. Po dziurze nie ma nawet śladu.

Roboty naprawcze przy wale były podzielone na 3 części:

  • roboty przygotowawcze – m.in. pomiary geodezyjne, odmulenie kanałów dopływowego i odpływowego, wycinka drzew i zakrzaczeń, wykoszenie w obrębie wału przeciwpowodziowego,
  • roboty właściwe – takie jak: zabezpieczenie korpusu walu przeciwpowodziowego poprzez zabicie ścianki szczelnej na odcinku 30 m., rozbiórka uszkodzonych elementów przepustu, odtworzenie właściwego stanu przepustu wałowego z dokiem wlotowym i wylotowym, odtworzenie właściwego stanu korpusu wału przeciwpowodziowego poprzez uzupełnienie gruntu z zagęszczaniem warstwami do rzędnej projektowej, umocnienie skarpy odwodnej darniną itd.
  • roboty kanał dopływowy i odpływowy – odtworzenie umocnień kanałów dopływowego i odpływowego w postaci geokraty wypełnionej tłuczniem.

Pierwotnie remont miał się zakończyć w listopadzie. Jednak dopiero w poniedziałek, 2 grudnia, odbył się odbiór techniczny inwestycji.  Koszt inwestycji wyniósł blisko 774 tys. złotych.

Wał przeciwpowodziowy jest własnością Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, natomiast przepust – Miasta Ostrołęki. Wody Polskie przeznaczyły na prace remontowe 388 669, 10 zł. Z budżetu Miasta Ostrołęki – na naprawę przepustu wałowego, umocnienia kanału dopływowego oraz odpływowego – przekazano 385 071, 88 zł.

Naprawa wału była konieczna po tym, jak w nocy z 13 na 14 czerwca po intensywnej ulewie woda spłynęła do nieszczelnego przepustu i rozerwała wał przy Narwi.

UM Ostrołęka/ red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *