TwitterFacebook

Ostrołęka: Wolne miejsca w szkołach średnich

W tym roku absolwenci szkół podstawowych i gimnazjalnych wspólnie kandydują do swoich wymarzonych szkół średnich. Z powodu podwójnego naboru nowych uczniów, technika, licea oraz szkoły branżowe mają nie lada wyzwanie, aby uczniów pomieścić.

Podwójna rekrutacja wynika z reformy oświaty, której skutkiem jest między innymi zamknięcie gimnazjów i przedłużenie nauki w szkołach podstawowych do ośmiu lat. W związku z tym wielu kandydatów ma problem, aby od 1 września uczyć się w wybranej przez siebie placówce. Sprawa dotyczy całej Polski.

W Ostrołęce dla kandydatów szkół ponadpodstawowych wolnych jest 134 miejsc, dla absolwentów gimnazjum – 131.

Najwięcej z nich jest wolnych w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce. Kandydaci do szkół ponadpodstawowych w ZSZ4 mogą ubiegać się o 41 miejsc, dla ponadgimnazjalnych zostało 55. Wolne w tej szkole kierunki to: technik ekonomista, technik technologii żywności – cukiernik, technik usług kelnerskich, technik organizacji turystyki, technik handlowiec.

Najbardziej oblegane przez kandydatów jest I Liceum Ogólnokształcące, w którym pozostały tylko dwa miejsca dla absolwentów szkół podstawowych na kierunek matematyka, fizyka, informatyka. Z powodu dużego zainteresowania nauką w liceach ogólnokształcących od początku nowego roku szkolnego mają powstać dodatkowe klasy.

– W związku z dużym zainteresowaniem absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów kontynuowaniem nauki w liceach ogólnokształcących, Prezydent Miasta Ostrołęki zdecydował o uruchomieniu od 1 września br. Dodatkowych klas licealnych (1 oddział po szkole podstawowej oraz 1 oddział po gimnazjum w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce). Jednocześnie informujemy, że proces naboru będzie nadal monitorowany i, w razie potrzeby, będą podejmowane kolejne działania w celu umożliwienia wyboru odpowiedniego typu szkoły wszystkim tegorocznym absolwentom szkół podstawowych i gimnazjów – czytamy w informacji przygotowanej przez Urząd Miasta.

Obecna sytuacja w naborze do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych wciąż może ulec zmianie. Poniżej listy aktualnie dostępnych miejsc.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *