RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Wspomnienia, warsztaty i potańcówka. Tłumy bawiły się na Taborze Kurpiowskim [FOTO]

Ignacy Mielnicki, jeden z pierwszych twórców harmonii kurpiowskiej był głównym tematem weekendowego Kurpiowskiego Taboru. Podczas wydarzenia oprócz nauki uczestnicy mieli okazję przetańczyć noc w rytmach pieśni ludowych.

Ignacy Mielnicki całe swoje życie poświęcił tworzeniu harmonii 3-rzędowych. Przygotowywał je na zamówienie, a przez fakt że nie korzystał z przygotowanych wcześniej projektów, każdy jego instrument jest inny. Był również aktywnym muzykiem,  od lat 70. grał w ostrołęckim zespole “Kurpie”.

To właśnie Mielnickiemu poświęcony był ten Kurpiowski Tabor. Wydarzenie rozpoczęło się wspomnieniami o zmarłym artyście, następnie uczestnicy wzięli udział w warsztatach wikliniarskich, gry na bębenku oraz mogli spróbować swoich sił na harmonii 3-rzędowej.

– Chyba mało jest tego typu spotkań w mieście. Ludzie lubią śpiewać, tańczyć. Ta muzyka łagodzi obyczaje, przyciąga, więc być może powtórzymy wydarzenie, ale już czas pokaże – mówiła podczas potańcówki Agnieszka Kowalewska z działu Edukacji i Promocji w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Kurpiowski Tabor w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce odbył się 1 lutego.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − thirteen =