RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Wycinanka Kurpiowska na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Wycinanki z Kurpi Zielonych na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Starania o takie wyróżnienie podjęło Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce wraz ze Stowarzyszeniem Artystów Kurpiowskich i w zeszłym roku złożony został wniosek do Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

O tym, co oznacza dla wycinankarstwa na kurpiach wpisanie wycinanki na listę mów Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce:

– Wszystkie projekty, które będą dotyczyły wycinankarstwa i wycinanki kurpiowskiej, projekty składane o dofinansowanie na przykład, będą miały lepszą pozycję startową.- mówi Maria Samsel- Wycinanka kurpiowska będzie pod taką szczególną ochroną i pieczą różnych instytucji, które zajmują się ochroną dziedzictwa, bądź dają dodatkowe środki tę ochronę. Wycinankarze będą mogli tutaj liczyć na szczególne wsparcie.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w planach ma jeszcze wciągniecie na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego innych elementów kultury kurpiowskiej na czele z bartnictwem.

SK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *