RN
TwitterFacebook

Ostrołęka: Wycinanka kurpiowska na wystawie stałej w MKK

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej będzie wystawa stała dotycząca wycinanki kurpiowskiej. Instytucja na ten cel otrzymała dofinansowanie w kwocie  ponad 50 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzić będą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie w placówce trwają prace nad powstaniem tej ekspozycji.

Obecnie kończę scenariusz wystawy. Współpracujemy tutaj z artystą-plastykiem Leszkiem Sokolem, który jest znany mieszkańcom Ostrołęki. Wystawę będziemy realizować w lipcu, sierpniu, we wrześniu – mówi Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Do tej pory na terenie Kurpi nie było wystawy stałej dotyczącej wycinanki kurpiowskiej. Pojawiały się jedynie wystawy czasowe.

My chcemy pokazać historię tej dziedziny twórczości, ale także zmianę formy wycinanek, jej zdobnictwa, ornamentu i elementów – dodaje Maria Samsel.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej posiada obecnie w swoich zbiorach blisko tysiąc wycinanek kurpiowskich. Wśród nich znajdują się też takie, które wykonane były jeszcze przed II Wojną Światową. Oprócz tego placówka posiada dokumentacje dotyczącą twórców ludowych zajmujących się wycinankarstwem.

Wycinanka kurpiowska obecnie jest swego rodzaju znakiem rozpoznawczym regionu. Pojawia się ona na różnego rodzaju produktach pochodzących z kurpi. Wykorzystywana jest też jako element dekoracyjny. W Muzeum Kultury Kurpiowskiej prowadzone są zajęcia z nauki tworzenia wycinanki kurpiowskiej. W placówce utworzoną specjalny projekt edukacyjny pod nazwą „Akademia Wycinanki Kurpiowskiej”.

Wystawa ma być otwarta 3 października bieżącego roku.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *