RN
TwitterFacebook

Ostrołęka. WZZ „Sierpień 80” do ministra Jacka Sasina: Tak dla Ostrołęki C na węgiel – nie dla importu prądu

Komisja Krajowego Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” apeluje do ministra aktywów państwowych, wicepremiera Jacka Sasina o odblokowania inwestycji Elektrowni Ostrołęka C oraz rewitalizacji elektrowni w Rybniku i w Łaziskach. Związek sprzeciwia się także importowi energii elektrycznej zza granicy.

Poniżej komunikat WZZ „Sierpień 80”, który trafił na ręce ministra:

Panie Premierze, Panie Ministrze!

Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” z rosnącym niepokojem obserwuje dystansowanie się państwowych koncernów energetycznych, a tym samym polityki państwa, wobec inwestycji węglowych.

Wstrzymanie budowy Elektrowni Ostrołęka C i analizowanie jej pod kątem bloku gazowego, a nie – jak wcześniej planowano – węglowego, jest nie do przyjęcia. Stoimy na stanowisku, że polska energia ma pochodzić z polskiego surowca z polskich elektrowni. Importowanie gazu uderzy w bezpieczeństwo energetyczne Polski, a także doprowadzi do piętrzenia się problemów górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Efektem tego może być plan zamykania kopalń i zwalniania górników, co wywoła ogromne konflikty społeczne.

Wielokrotnie w ostatnich pięciu latach zapewniano środowisko górnicze, że rodzimy węgiel jest i będzie podstawą polskiej energetyki. Ostatnie decyzje przeczą jednak temu w sposób oczywisty. Importuje się nie tylko węgiel i gaz na potęgę, lecz także gotową energię elektryczną. W 2019 roku import prądu do Polski osiągnął niechlubny rekord 10,6 Twh za ponad 2 miliardy złotych! Zarobiły na tym m.in. Szwecja, Niemcy, Czechy i Litwa.

To skandaliczna sytuacja, że importujemy surowce i gotowy produkt, podczas gdy nasza energia wypychana jest z rynku. Wobec tych faktów WZZ „Sierpień 80” domaga się odblokowania budowy Elektrowni Ostrołęka C na węgiel, a także nierezygnowania z użytkowania Elektrowni Rybnik i Elektrowni Łaziska, co oznacza konieczność rewitalizacji tych dwóch śląskich zakładów. Sprawa ta ważna jest nie tylko dla Górnego Śląska i dla Ostrołęki, lecz rzutuje na interesy całego państwa i bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nie znajduje usprawiedliwienia rezygnacja z własnych surowców i własnych zakładów energetycznych na rzecz sprowadzania ich zza granicy. Wzywamy do opamiętania się!

Przewodniczący Komisji Krajowej WZZ „Sierpień 80”

Bogusław Ziętek

oprac. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *