RN
TwitterFacebook

Ostrołęka. Zanieczyszczenia do Narwi wyciekły ze Stora Enso

Mimo zapewnień Straży Pożarnej, że nie stwierdzono zanieczyszczenia w pobliżu zakładu Stora Enso, okazało się, że to właśnie stamtąd nastąpił wyciek ropopochodnej substancji do rzeki Narew. Mamy oficjalny komunikat w tej sprawie. 

Substancja ropopochodna na rzece Narew została zauważona około godziny 7.50. Od tego czasu Państwowa Straż Pożarna zabezpieczyła substancję i zajęła się lokalizacją źródła. Jeszcze wczoraj, 23 stycznia, przed godziną 16 służby zapewniały, że to nie Stora Enso jest źródłem wycieku. 

– Strażacy prowadzili działania na kanale zrzutowym w zakolach dna rzeki Narew pomiędzy plażą a Elektrownią i Stora Enso. Sprawdzaliśmy czy nie ma tam żadnych beczek, czy pojemników, które mogły się rozszczelnić i wskutek tego mogło dojść do zanieczyszczeń. Pracujący tam strażacy nie stwierdzili żadnych zanieczyszczeń substancją ropopochodną w tych obszarach – zapewniał mł bryg Robert Chodkowski z PSP w Ostrołęce.

W zakładzie odbyła się kontrola inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

– Pracownicy WIOŚ sprawdzili kanał wód pochłodniczych z elektrowni, który okazały się czyste. Jednak od policji otrzymaliśmy informacje, że powyżej starego mostu występuje zanieczyszczenie i jest prawdopodobieństwo, że mogło wypłynąć z zakładu Stora Enso. W związku z nasi pracownicy udali się na kontrolę do tego zakładu – informował Krzysztof Cząstkiewicz kierownik działu inspekcji WIOŚ w Ostrołęce.

Wieczorem Stora Enso wydała komunikat, w którym potwierdziła, że doszło do wycieku resztek paliwa z separatora serwisowego:

Szanowni Państwo,

Informujemy, że w dniu 23.01.2020r. na terenie Stora Enso doszło do przedostania się resztek paliwa z separatora serwisowanego przez firmę zewnętrzną, a zamontowanego na systemie kanalizacji deszczowej do kanału odprowadzającego te wody do rzeki.
Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że nie jest to zdarzenie bezpośrednio związane z pracą instalacji produkcyjnej.

Według naszej najlepszej wiedzy ilość substancji, która dostała się do rzeki była niewielka. W tej chwili w odprowadzanych wodach deszczowych nie ma żadnych zanieczyszczeń.

Obecnie skupiamy się na tym, aby zadbać o środowisko i podjęliśmy szereg działań w celu usunięcia widocznych plam.

Zakład współpracuje ze Strażą Pożarną oraz WIOŚ, udzielając wszelkich niezbędnych informacji, oraz wspierając Służby w wyjaśnieniu sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *