RN
TwitterFacebook

PARAFIA NA FALI W BARANOWIE [FOTO]

W Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, 24 listopada br., w ramach audycji Parafia na fali gościliśmy w parafii pw. św. Bartłomieja w Baranowie. Została ona erygowana 23 września 1778 r. przez biskupa Poniatowskiego. W historii parafia posiadała trzy świątynie: dwie drewniane i obecną murowaną, którą wzniesiono w latach 1910 – 1922 , w stylu neogotyckim pw. Narodzenia NMP, staraniem proboszczów: ks. L. Sokolika, ks. K. Kuklińskiego i ks. J. Zaremby. Konsekracji świątyni dokonał w 1926 r. bł. bp Antoni Julian Nowowiejski.

Naszą transmisję rozpoczęliśmy Mszą świętą o godzinie 9.00, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Szymon Pieńkowski, a kazanie wygłosił ks. Marcin Sobiech. Po Eucharystii był czas na wspólne rozmowy: proboszcz opowiedział o historii parafii, przedsięwzięciach, które wraz z księżmi wikariuszami podejmuje i tych materialnych, ale przede wszystkim duchowych, wójt gminy Henryk Toryfter przedstawił gminę jako miejsce bardzo gościnne nie tylko dla zwykłych ludzi, ale i przedsiębiorców, i inwestorów. Najciekawsze były świadectwo parafian o ich zaangażowaniu w życie swojej wspólnoty. Panie Emilia Gruz i Marzena Abramczyk opowiedziały o czternastu Różach rodziców modlących się za dzieci, owocach tej modlitwy, o włączaniu się w tę modlitwę również dzieci oraz pragnieniu powstania kolejnych róż i pracy apostolskiej w innych parafiach w celu szerzenia modlitwy rodziców za dzieci. Panowie Janusz Pieńkos i Zdzisław Dziekoński opowiedzieli natomiast o męskiej grupie różańcowej, która w parafii modli się codziennie całym różańcem, czyli czterema częściami w intencji kapłanów, oraz jak różaniec zmienia ich życie.

Parafia Baranowo to bardzo gościnna ziemia i miejsce, które zachwyca swoim urokiem. Warto zatrzymać się w Baranowie, aby zachwycić się monumentalną świątynią i przepięknymi krajobrazami, które tworzą tę parafię, ale i gminę.

x. MS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 + ten =