RN
TwitterFacebook

“Parafia na fali” w ostrołęckiej farze

Nasz radiowa ramówka na niedziele „Parafia na fali” cieszy się coraz większą popularnością. Tym razem odwiedziliśmy gościnne progi parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce.

Parafię erygowano w roku 1399 z fundacji księcia mazowieckiego Janusza. Obecny murowany kościół w stylu barokowym zbudowano w latach 1647-1660 staraniem księży Mateusza Niskiego i Stanisława Kostki Zacharkiewicza. Konsekracji świątyni dokonał biskup płocki Andrzej Chryzostom Załuska 14 lutego 1696 r. Rok przed wybuchem II wojny światowej rozpoczęto rozbudowę i powiększanie kościoła. Niestety wojna przerwała te działania a co gorsza kościół w 1944 roku został zniszczony. Po wojnie odbudowano go w pierwotnym stanie i dopiero do planów rozbudowy i samego powiększenia kościoła wrócono w latach 1996 – 2000 staraniem ks. Zygmunta Żukowskiego. Świątynię powiększono przez dobudowanie dwóch naw bocznych i kruchty i rozbudowanie zakrystii.

W kolejnych latach wykonano wystrój kaplicy Miłosierdzia Bożego i konserwacji wnętrza kościoła. Obecny proboszcz, ks. Wiesław Białczak, kontynuował prace remontowe przy kościele, plebanii oraz domu parafialnego.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy podczas mszy świętej, której przewodniczył proboszcz parafii, ks. Wiesław Białczak a podczas której też trójka dzieci, została włączona do wspólnoty Kościoła poprzez sakrament chrztu świętego. Po Eucharystii, już na plebani, przedstawiciele parafii opowiedzieli nam o swoich wspólnotach.

Proboszcz podzielił się wielką radością, że od 2 czerwca w kościele parafialnym rozpocznie się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Miłosierdzia Bożego, która będzie trwała dzień i noc. Bogusława Kicza, Ewa Modzelewska ze wspólnoty Odnowa w Duchu Świętym „Nowe Jeruzalem”, Dominik Białobrzeski z Domowego Kościoła i Iwona Kuliś z Ruchu Światło – Życie opowiedzieli o swoim byciu w Kościele poprzez Wspólnoty do których należą, o formacji jaka odbywa się w ich grupach, zwracając uwagę, że to dla nich droga do Boga. Ciekawym wątkiem rozmowy było też umiejscowienie wspólnot w życiu parafii i posługi dla wspólnoty parafialnej, która jest wspólnotą wspólnot, jak podkreślił ks. Wiesław Białczak.

Nasi goście z chęcią opowiedzieli też o wspólnie podejmowanych inicjatywach, już nie tylko parafialnych, ale miejskich i diecezjalnych.

Tego dnia wyjątkowym gościem był neoprezbiter, ks. Sebastian Urbański, który opowiedział nam czym dla niego jest kapłaństwo, podzielił się swoimi wrażeniami ze święceń, które otrzymał dzień wcześniej w łomżyńskiej katedrze oraz udzielił prymicyjnego błogosławieństwa.

x.MS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 − 8 =