RN
TwitterFacebook

Ruszyły “Ginące Zawody” w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle [FOTO]

Kowal, cieśla, twórczynie pisanek i wycinanek oraz wielu innych rzemieślników i twórców ludowych spotkało się dziś (05.06) po raz 19 podczas warsztatów etnograficznych. “Ginące Zawody” w kadzidlańskiej Kurpiowskiej Zagrodzie jak co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych ale i dorosłych.

Podczas pierwszego dnia corocznych warsztatów etnograficznych w Kadzidle uczestnikom zostały zaprezentowane nieuprawiane lub już zapomniane profesje, które dawniej były nieodłącznym elementem życia Kurpiów. Najmłodsi mogli pod okiem profesjonalistów własnoręcznie przygotować między innymi pisanki, kwiaty z bibuły, czy spróbować bardzo trudnej sztuki tworzenia wycinanek. Jak mówi Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiówpomysł na tego typu warsztaty okazał się strzałem w dziesiątkę.

– Młodzież i dzieci ze szkół i przedszkoli są już przyzwyczajone do Ginących Zawodów. Wiedzą, że na początku czerwca warsztaty będą organizowane i planują sobie czas z rodzicami czy nauczycielami, w taki sposób, aby móc w nich uczestniczyć. To bardzo cieszy, bo właśnie po to powstały “Ginące Zawody”. Chcemy pokazać najmłodszym uczestnikom, jak kiedyś wyglądało życie na Kurpiach – dodaje Mirosław Grzyb.

Uczestnicy dzisiejszych warsztatów mogli również spróbować tradycyjnie wypiekanego chleba, piwa kozicowego, czy fafernuchów. Tematem przewodnim XIX Ginących Zawodów jest ciesielstwo, dlatego wszystkim zebranym został zaprezentowany też proces budowy dawnej kurpiowskiej chaty.

To pierwszy z trzech dni warsztatów etnograficznych. Początek jutrzejszych zajęć od godziny 8:00, oczywiście w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. Warsztaty potrwają do piątku (07.06)

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen − four =