TwitterFacebook

Ponad 100 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości na sprzęt ratowniczy dla strażaków

Rusza nabór wniosków na sprzęt ratowniczy dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego. To w ramach programu Ministerstwa Sprawiedliwości, które na ten cel przeznaczy łącznie ponad 100 mln złotych. Na terenie powiatu ostrołęckiego wsparcie otrzyma blisko 20 jednostek.

To są dotacje w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od liczby wyjazdów, jakie mają na swoim koncie te jednostki – mówi Jarosław Wilga, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce.

Jak podkreśla Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, to największe takie dofinansowanie dla Ochotniczych Straży Pożarnych w historii. Od lutego 2018 roku co dwa tygodnie jest ogłaszany nowy konkurs dla każdego kolejnego województwa. Na Mazowszu nabór wniosków trwa od 9 lipca, natomiast w województwie podlaskim rozpocznie się 21 sierpnia.

Dzięki subwencji z Funduszu Sprawiedliwości do jednostek OSP trafi specjalistyczny sprzęt ratownictwa medycznego i technicznego.

Wszystkie te jednostki zostaną wyposażone w defibrylatory automatyczne, służące do ratowania życia, tak, żeby były one jak najbliżej ewentualnego poszkodowanego. Zaopatrzymy je także w pełen ekwipunek medyczny i ratowniczy. To sprzęt, którego te jednostki do tej pory nie miały, bo mówimy tu też o m.in. niektórych narzędziach ratowniczych, parawanach i urządzeniach do zabezpieczania miejsc wypadków – zauważa Jarosław Wilga. I dodaje – Państwowa Straż Pożarna jako zwierzchnik i dysponent krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego uczestniczy w zatwierdzaniu tych wniosków. Decyduje też o rozdysponowaniu sprzętu, biorąc pod uwagę jego przydatność w poszczególnych jednostkach. Wnioski do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce będą przyjmowane do 20 lipca.

Zreformowany Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Fundusz Sprawiedliwości działa od września 2017 roku i rozporządza pieniędzmi zasądzonymi od sprawców przestępstw. Dzięki zmianom ustawowym poszerzeniu uległ katalog organizacji, które dzięki jego wsparciu będą mogły pomagać poszkodowanym. W ten sposób środki pozyskane od sprawców przestępstw mogą ratować życie pokrzywdzonym.

Aleksandra Zdanowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *