TwitterFacebook

Ponad 2 tysiące uczestników warsztatów Ginących Zawodów w Kadzidle [FOTO]

Twórcy ludowi zakończyli spotkanie w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. Przez trzy dni podczas warsztatów etnograficznych „Ginące Zawody”, rodowici Kurpie nauczali dzieci i młodzież swoich profesji. 

Tematem przewodnim warsztatów było w tym roku ciesielstwo. Sześciu cieśli tradycyjnymi narzędziami budowali kurpiowski kurnik. Jak mówi jeden z twórców budowli, nie spodziewali się, aż tak dużego zainteresowania ich zawodem. – W zagrodzie kurpiowskiej, prowadzonych jest bardzo dużo warsztatów, jednak nasze działania przyciągnęły zadziwiająco dużo widzów – mówił cieśla Zenon Golan.  To bardzo cieszy, ponieważ kiedyś cieśle mieli bardzo ciężką pracę. My tutaj chcemy pokazać jak budowa w dawnych latach wyglądała. Wszystkie nasze narzędzia są wykute przez kowala. Świdry, siekiery, topory czy piły „moja-twoja”. Bardzo się cieszę, że ten zawód i nasza praca przykuła uwagę tak dużej publiczności – dodaje cieśla.

Celem warsztatów jest propagowanie kurpiowskiej kultury i uświadamianie młodzieży, jak żyli ich dziadkowie, czy pradziadkowie. Organizatorzy Ginących Zawodów chcą, żeby wszyscy uczestnicy doświadczyli na własnej skórze tamtych lat.

Dziewiętnaste warsztaty etnograficzne, jak i te poprzednie, odniosły bardzo duży sukces. – Jestem bardzo zadowolona z tej edycji – mówiła podczas wydarzenia Czesłąwa Kaczyńska ze Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich – Młodzież odwiedziła nas bardzo licznymi grupami i co najważniejsze bardzo chętnie korzystali z możliwości Kurpiowskiej Zagrody. Bardzo się cieszę, że i w tym roku Ginące Zawody odniosły taki sukces.

W trzydniowych XIX warsztatach Ginące Zawody w Kadzidle uczestniczyło ponad 2 tysiące dzieci.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *