RN
TwitterFacebook

Ponad tysiąc osób pobiegło w Piątnicy, Lachowie i Ostrołęce „Tropem Wilczym” [FOTO]

Około 1150 osób wzięło udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Piątnicy, Lachowie i Ostrołęce. Pobiegli nie tylko mieszkańcy miast i miejscowości, ale także przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy czy parlamentarzyści. 

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest ogólnopolską inicjatywą. Wszyscy jego uczestnicy pokonują trasę o długości 1963 metrów – to symboliczny dystans, nawiązujący do roku, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty Józef Franczak, ps. Lalek.

Uczestnicy biegu chcą w ten sposób uczcić pamięć i oddać hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963. 

W sumie w Lachowie pobiegło 150 uczestników. Po raz pierwszy w wydarzeniu uczestniczyła też grupa rowerowa. W gronie biegaczy była m.in. Bernadeta Krynicka, posłanka na Sejm RP i Wojciech Jermacz, przewodniczący Rady Gminy Kolno. Najszybsi biegacze otrzymali pamiątkowe kubeczki i kalendarza, a każdy uczestnik biegu medal i tzw. pakiet startowy w skład którego wchodziła m.in. koszulka z wizerunkiem żołnierzy wyklętych. 

W Piątnicy natomiast trasą III Fortu pobiegło około pół tysiąca osób. Bieg podzielono w tym roku na trzy kategorie. Oddzielnie pobiegli dorośli, dzieci oraz pierwszy raz przedstawiciele służb mundurowych. 

Około 500 osób pobiegło również w Ostrołęce.

Bartosz Święciński/gminakolno.pl/fot. Emil Niewęgłowski, foto.nicewicz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *