RN
TwitterFacebook

Powiat ostrołęcki. Chciała kupić konsolę, straciła pieniądze

500 złotych – to suma jaką straciła mieszkanka powiatu ostrołęckiego, która za pośrednictwem portalu internetowego postanowiła kupić konsole do gier. Policja apeluje o zachowanie ostrożność i rozsądek przy zakupach na portalach aukcyjnych.

Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest w pracy, do nauki, zakupów, wymiany informacji lub jako forma relaksu. Niestety z Internetu korzystają również osoby, które wykorzystują go do popełniania przestępstw. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak łatwo możemy stać się ofiarą.

Przekonała się o tym 34-letnia mieszkanka powiatu ostrołęckiego, która po dokonaniu transakcji w dniu 4 października bieżącego roku za zamówioną konsole do gier o wartości 500 złotych na jednym z portali społecznościowych do chwili obecnej nie otrzymała zamówionego towaru, ani też zwrotu pieniędzy. Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją.

Przypominamy kilka zasad bezpiecznego korzystania z portali internetowych:

  • Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze.
  • Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego, zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to Policji go namierzyć.
  • Sprawdzajmy, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu – literki „https”.
  • Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na “ODBIÓR OSOBISTY” lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą “ZA POBRANIEM”.
  • Jeżeli zostaniesz poproszony za pośrednictwem wiadomości sms, e-mail o przelanie pieniędzy znanej ci osobie, a treść tej prośby pochodzi z nieznanego źródła, potwierdź to. Zadzwoń i upewnił się czy tej osobie na pewno są potrzebne pieniądze, czy to ona wysłała do ciebie wiadomość. Jeśli to potwierdzisz to wtedy wykonaj przelew.
  • Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zostaniesz oszukany, zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję na bezpłatny numer alarmowy 997, albo jeżeli korzystacie z telefonów komórkowych na numer 112.

KMP w Łomży/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

six + 20 =