RN
TwitterFacebook

Powiat ostrołęcki. Kierowca przekroczył prędkość – okazało się, że jego samochód ma przekręcony licznik

O 44 tysiące kilometrów był przekręcony licznik mercedesa, którego kierowca został zatrzymany do kontroli w związku z przekroczeniem prędkości. Sprawę będą wyjaśniać ostrołęccy policjanci. 

Od 25 maja 2019 r. zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Z kolei od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego policjanci spisują stanu licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Taka kontrola została przeprowadzona podczas wczorajszego (14.01.) zatrzymania, do którego doszło o godz. 11 w miejscowości Żochy (gm. Czerwin). Policjanci zatrzymali samochód marki Mercedes, którego kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość o blisko 30 km/h. 34 – letni mieszkaniec Mławy został ukarany mandatem karym za to wykroczenie, a do jego konta kierowcy dopisano 4 punkty karne. Dodatkowo, ze względu na brak tylnej tablicy rejestracyjnej, zatrzymano także dowód rejestracyjny pojazdu.

Przy okazji sprawdzony został aktualny drogomierz, który pokazał 203 989 km. Weryfikacja w systemie pokazała, że stan jego licznika z czerwca ubiegłego roku wynosił 247 708 km. Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika jest niższy niż w ubiegłym roku, tłumaczył, że jest to pojazd firmowy.

Sprawa została przekazana do ostrołęckiej komendy, która będzie w toku dochodzenia wyjaśniać jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

Przypominamy, że za zmianę wskazań drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru grozi kara od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

KMP w Ostrołęce/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *