RN
TwitterFacebook

Powiat ostrołęcki. Uczyli się, jak postępować z Afrykańskim Pomorem Świń [FOTO]

Afrykański Pomór Świń to szybko rozprzestrzeniający się wirus, który może zabić nawet wszystkie zwierzęta w hodowli. Wczoraj (3.12) w Ławach (powiat ostrołęcki) inspektorzy weterynarii uczyli się, jak diagnozować i postępować w przypadku zakażenia ASF. 

Ćwiczenia ASF Mazovia 2019 odbywały się w dniach 2-3 grudnia. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktyczne szkolenie z diagnozy choroby. Scenariusz zakładał wystąpienie ASF w jednej z rzekuńskich hodowli. 

Ćwiczenia są prowadzone dla powiatowych lekarzy weterynarii, dla sztabu kryzysowego, funkcjonariuszy takich jak straż pożarna i policja oraz inspektorów weterynarii po to, abyśmy wiedzieli jak między sobą się porozumiewać, jak zarządzać w takiej sytuacji. Chodzi o to, żebyśmy przeżyli to chociaż raz w momencie ćwiczeń, żeby wiedzieć jak się zachować w takiej sytuacji – tłumaczy Paulina Gocłowska z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Ostrołęce.

Powiat ostrołęcki nie miał przypadków ASFu. Wiąże się to między innymi z mniejszą populacją trzody chlewnej i małą populacją dzika w regionie. Jednak w Polsce od 2017 roku stwierdzono ponad 200 przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × one =