TwitterFacebook

Powiat ostrołęcki. Więźniowie ruszają do budowy maszyn rolniczych. Hala Produkcyjna uroczyście otwarta [FOTO]

Produkcją maszyn rolniczych i konstrukcji stalowych zajmować się będą osadzeni w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych. Jest to możliwe dzięki uruchomionej właśnie hali produkcyjnej.

W ramach programu „Praca dla więźniów” zatrudnienie wśród skazanych w ostatnich latach wzrosło do 55%. Hala produkcyjna obok Zakładu Karnego w Przytułach Starych budowana była niespełna osiem miesięcy. Zatrudnienie na pełen etat ma znaleźć w niej ponad 100 więźniów. Jak mówi Beata Mikulska, funkcjonariusz Zakładu Karnego w Przytułach Starych – praca to sposób na szybszy powrót do społeczeństwa.

– Resocjalizacja przez pracę daje więźniom możliwość wytworzenia nawyku pracy. Wielu osadzonych jest zaniedbanych społecznie i środowiskowo, więc poprzez pracę mają możliwość powrotu do społeczeństwa. W większości są zatrudniani u kontrahentów zewnętrznych, a ta hala jest stworzona dla osadzonych, którzy przebywają w Zakładzie Karnym typu zamkniętego – wyjaśnia Mikulska.

Więźniowie pracujący w hali zajmować będą się produkcją maszyn rolniczych i konstrukcji stalowych, ponieważ właśnie tym zajmuje się firma Metal-Technik, która współpracuje z Zakładem w ramach programu „Praca dla więźniów”. Miejsce pracy dla ponad 100 osób wiąże się z większym obrotem pieniędzy w gminie. 

– Każda inwestycja, która realizowana jest na terenie gminy jest ważna, ponieważ podnosi walory tej gminy, a przede wszystkim wpływa na jej koniunkturę. Taki Zakład Karny, który jest w Przytułach, i który się rozwija, też niewątpliwie będzie na to wpływał. To są podatki wpływające do Urzędu Gminy, ale też rozwój miejscowości, w której się znajdujemy. Została zrobiona piękna droga, mamy pobudowane parkingi, cały czas inwestujemy w infrastrukturę tej miejscowości i jest to spowodowane głównie tym, że jest tu tak duży Zakład, który powoduje generację ruchu i rozwój tej miejscowości – mówił Bartosz Podolak, wójt Gminy Rzekuń.

Uroczyste otwarcie Hali Produkcyjnej dla więźniów przebywających w Zakładzie Karnym w Przytułach starych odbyło się w piątek, 31 stycznia.

Mateusz Święcicki/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *