RN
TwitterFacebook

Powiat ostrowski. Cztery osoby usłyszały zarzuty w sprawie chorego bydła w ubojni

W ostrołęckiej prokuraturze wciąż toczy się śledztwo w sprawie chorego bydła, które trafiała do ubojni w Kalinowie koło Ostrowi Mazowieckiej. Do tej pory zarzuty postawiono czterem pracownikom związanych z transportem oraz ubojem bydła.

Nieprawidłową hodowlę bydła w ubojni pod Ostrowią Mazowiecką ujawniły media w styczniu tego roku. Materiał dziennikarzy TVN ujawnił, że na rynek światowy mogło trafić około 9,5 ton nielegalnie pozyskanego mięsa, które mogło pochodzić m.in. od chorych krów. W związku z tym niektóre państwa wprowadziły tymczasowy zakaz importu mięsa z Polski. Sprawę bada ostrołęcka prokuratura, która postawiła zarzuty czterem osobom.

Wszystkim podejrzanym zarzuciliśmy popełnienie przestępstw znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Transportowane zwierzęta miały problemy z poruszaniem się – miały uszkodzone nogi lub były po porodach. Przewożono je w samochodach na leżąco. Niejednokrotnie zwierzęta leżały jedne na drugich – informuje Edyta Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

Podejrzani mieli wyciągać bydło przy pomocy lin, które był mocowane do różnych części ciała zwierząt. M.in. do rogów, głów, nóg, a nie jednokrotnie do tułowia krów, co powodowało dodatkowe cierpienie i okaleczenia ich ciała. Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce wobec wszystkich podejrzanych zastosowała środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym

– Jest to poręczenie majątkowe. Dodatkowo dokonaliśmy zabezpieczenia na majątku podejrzanych. Za zarzucane im czyny grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat – dodaje Łukasiewicz.

Aktualnie Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce analizuje dokumentację finansowo-księgową ubojni i pracowniczą oraz oczekuje na jeszcze jedną opinię biegłych. Po wykonaniu tych czynności podejmowane będą dalsze decyzje w sprawie.

Do sprawy będziemy wracali.

Mateusz Święcicki/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *