TwitterFacebook

Pożary traw w powiecie ostrołęckim

Rolnicy nadal wypalają trawy. Od początku roku strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce wyjeżdżali do tego typu zdarzeń już pięćdziesięciokrotnie. Wynik ten stanowi znaczną część wszystkich pożarów, do jakich wyruszają jednostki z Komendy Miejskiej PSP w Ostrołęce.

Pożary traw stanowią w naszej ogólnej statystyce pożarów, aż jedną trzecią zdarzeń. To jest duży wskaźnik – mówi młodszy brygadier Robert Chodkowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Ostrołęce.

Wypalanie traw jest bardzo niebezpieczne. W brew powszechnemu przekonaniu nie poprawia także jakości gleby.

Nie użyźnia gleby, a wbrew przeciwnie ją wyjaławia. Pożary traw są przede wszystkim niebezpieczne. Co roku w skali kraju ginie kilka osób i kilkadziesiąt jest rannych. Rozwój pożaru może być bardzo gwałtowny. Może zagrażać ludziom, zabudowaniom bądź też lasom – dodaje bryg. Robert Chodkowski.

W roku 2017 straż pożarna zanotowała na terenie powiatu ostrołęckiego blisko 70 pożarów traw. Za wypalanie traw grozi mandat w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych. Dodatkowo w przypadku spowodowania zagrożenia życia lub poważnych strat finansowych, osoba która wszczęła taki pożar może być skazana nawet na 10 lat pozbawienia wolności.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *