TwitterFacebook

Poznaliśmy laureatów 17. edycji Kurpików [FOTO]

Kurpiowskie Oscary rozdane. W Ostrołęckim Centrum Kultury zorganizowano siedemnastą uroczystą galę „Kurpików”, czyli nagród przyznawanych przez Związek Kurpiów. W jej trakcie wyróżniono osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju kultury kurpiowskiej.

Pokazujemy i prezentujemy sylwetki osób, które są wartościowe, które poświęcają swój czas, siebie na to, żeby wzbogacać nasz region – mówiła Iwona Choroszewska-Zyśk, wiceprezes Związku Kurpiów.

Na gali byli lokalni samorządowcy, twórcy ludowi, przedstawiciele placówek oświatowych i kulturalnych z regionu oraz mieszkańcy Kurpi. Kurpiki wręczono w dziesięciu kategoriach: muzyka i taniec, nauka i pióro, talent, pracodawca, ochrona dziedzictwa kulturowego, budzenie tożsamości, działalność publiczna, edukacja regionalna, twórczość ludowa, promowanie regionu. W tej ostatniej nagrodzono Kapelę ze wsi Warszawa.

Jesteśmy ogromnie zaskoczeni. To jest dla nas jedna z najważniejszych nagród, dlatego że ona jest doceniana przez społeczność lokalną, którą niesłychanie cenimy, którą uważamy za przedstawicieli jednego z najwspanialszych regionów, gdzie ta tradycja, kultura ludowa jest wciąż żywotna, przekazywana pokoleniowo. Od samego początku funkcjonowania kapeli, repertuar kurpiowski jest jednym z najważniejszych – mówił Maciej Szajkowski, członek Kapeli ze wsi Warszawa.

Łącznie podczas gali nagrodzono trzynaście osób. Siedemnastą edycję gali rozdania Kurpików zakończył występ jednego z tegorocznych laureatów Kapeli ze Wsi Warszawa.

Laureaci Kurpików 2017:

Talent: Jakub Milewski
Nauka i pióro: prof. Adam Czesław Dobroński
Muzyka i taniec: Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Wach”
Twórczość ludowa: Stanisław Ropiak
Edukacja regionalna: Elżbieta Drężek, Elżbieta Kantarowska
Działalność publiczna: dr Dariusz Karwowski, Radio OKO
Pracodawca: Odlewnia MJM Jarosław Michalak
Budzenie tożsamości: Krystyna Wiesława Gałka
Ochrona dziedzictwa kulturowego: Elżbieta Kasznia, Danuta Gwiazda
Promowanie regionu: Kapela ze wsi Warszawa

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *