TwitterFacebook

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Radiem Nadzieja

Premier Mateusz Morawiecki gościł dziś w Ostrołęce. W trakcie wizyty odwiedził między innymi Dzienny Dom Pobytu Seniora, a także oddział terenowy Radia Nadzieja. Z premierem Mateuszem Morawieckim rozmawiał ks. Marcin Sobiech. Ksiądz Marcin pytał premiera między innymi o ulgi dla przedsiębiorców, w tym ulgi dotyczące płatności składek ZUS, o wprowadzenie jednej wielkiej strefy ekonomicznej, która zasięgiem obejmie cały kraj, ale także o Polskę północno-wschodnią, w której jako premier gości już drugi tydzień z rzędu. 

Oczywiście to szczególne miejsce. Polska, która w wielu obszarach była do tej pory zaniedbywana, zapomniana i od strony inwestycji i miejsc pracy. To jest coś, o co chcemy szczególnie teraz zadbać, żeby rodziny w takich miastach – miejscowościach jak to, w którym byłem nie dawno – Wysokie Mazowieckie – teraz w Ostrołęce i w powiatach mniejszych jeszcze, w gminach – też mieli przyzwoitą pracę, godną płacę i żeby dzieci z tych rodzin miały jak najlepsze perspektywy – mówi Mateusz Morawiecki

W odniesieniu do ulg premier powiedział: (…) W kontekście małych firm zamierzamy wprowadzić dwa takie rozwiązania już bardzo szybko: pierwsze to jest działalność nierejestrowa tak zwana czyli dla firm, które – dla osób, które chcą sobie dorobić do wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia. Tutaj nie potrzebne będzie w ogóle rejestrowanie działalności gospodarczej. Czyli dla pani krawcowej, która chciała by uszyć parę spódnic czy spodni miesięcznie i dorobić sobie w ten sposób, albo dla studenta, który chciałby udzielić korepetycji – to w taki sposób chcemy im ułatwić życie. Ale również dla tych, którzy zaczynają działalność gospodarczą: dodatkowo oprócz dwuletniego okresu zwolnienia z 60% płacenia ZUS’u (…) jeszcze dodatkowo wydłużamy to o okres co najmniej sześciu miesięcy(…) Przy czym muszę też powiedzieć, że ZUS w Polsce jakkolwiek wiele osób rzeczywiście uważa jest wysoki, to w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej jesteśmy na 6. miejscu od końca, czyli po tej stronie niżej płacących ZUS, aczkolwiek oczywiście będziemy starali się żeby jak najmniej było marnotrawstwa, jak najwięcej dobrego wykorzystania tych środków dla wszystkich.

Mówiąc o jednej wielkiej strefie ekonomicznej premier Mateusz Morawiecki zaznaczył: Wkrótce na Radę Ministrów trafi projekt ustawy dotyczący zwiększenia zasięgu działania stref ekonomicznych dla właściwie całej Polski (…) oczywiście preferencje dla inwestorów będą najmniejsze w najbardziej bogatych regionach. Bo Warszawa, Wrocław czy Kraków nie potrzebują za wielu preferencji, najwyżej niewielkie. Natomiast tu na Kurpiach: Myszyniec, Kadzidło czy jeszcze mniejsze miejscowości, albo jeszcze dalej na północ Warmia i Mazury – to jest na przykład cały czas województwo, które ma dość wysokie bezrobocie. To tam chcemy, żeby te ulgi dla inwestorów polskich, ale również i zagranicznych – były jak najbardziej rozbudowane, żeby zachęcić wszystkich przedsiębiorców do tworzenia miejsc pracy w Polsce. Bo to jest to co robimy w ramach strategii w ramach odpowiedzialnego rozwoju, w ramach planu odpowiedzialnego rozwoju. Dzięki temu mamy najniższe w historii bezrobocie.

Cała rozmowa ks. Marcina Sobiecha z premierem Mateuszem Morawieckim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *