RN
TwitterFacebook

Premier na przekazaniu kluczy do Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce [FOTO]

Ostrołęka jest istotnym miejscem na mapie obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To właśnie tutaj dziś (01.03) w obecności Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera Piotra Glińskiego, doszło do przekazania kluczy do powstałego w mieście Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Pierwszym punktem było złożenie kwiatów na skwerze śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a następnie wizyta w muzeum przy ulicy Traugutta 19. Tam, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Piotra Glińskiego i ostrołęckich przedstawicieli samorządu dokonano symbolicznego przekazania obiektu. Było to zwieńczenie pierwszego etapu inwestycji. – Dzięki takiemu muzeum historia nie będzie głucho milczeć o naszych największych bohaterach, dzięki odbudowywaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych, przełamujemy porządek pojałtański, bo tylko na takim fundamencie prawdy, możemy budować wielką solidarną i wspaniałą Polskę. Część i Chwała wszystkim naszym wielkim i wspaniałym bohaterom – powiedział Mateusz Morawiecki.

Z kolei wicepremier oraz minister kultury Piotr Gliński podkreślał, że Muzeum Żołnierzy Wyklętych to pierwsza tego typu placówka. Jak mówił, instytucja powstała w Ostrołęce, bo północne Mazowsze to ziemia żołnierzy wyklętych. – Tu jest dom polskich żołnierzy wyklętych – mówił Piotr Gliński. Wicepremier dodał też, że muzeum jest domem dla rodzin i krewnych żołnierzy wyklętych oraz dla tych, którzy pamiętają o tych żołnierzach.

Siedzibę muzeum przebudowano, tak by budynek nabrał nowoczesnego charakteru. Gotowa jest już pierwsza część ekspozycji stałej. Przez weekend będzie można zwiedzać budynek muzeum. Goście mogą zobaczyć wystawę fotografii Arkadiusza Gołębiewskiego “Twarze Polski” oraz wystawę “Powiat ostrołęcki w walce z dwoma okupantami”.

Ostrołęckie obchody w Muzeum Żołnierzy Wyklętych potrwają do niedzieli. W sobotę (02.03) zaplanowano koncert Huberta Bojarskiego o godzinie 16:00, natomiast w niedzielę o 17:00 wystawiony będzie spektakl “Wyklęci” teatru “Nie teraz”. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

EN/iar/pz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *