RN
TwitterFacebook

Przed “Zasławskimi” byli “Ułani Beliny”. Jerzy Dziewirski, przedstawia historię Pułku Ułanów Legionów Polskich

“Ułani Beliny” to tytuł nowej książki Jerzego Dziewirskiego, ostrołęckiego historyka, regionalisty i autora między innymi monografii gmin powiatu ostrołęckiego. Promocja publikacji odbyła się (27.06) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrołęce. Najnowsza publikacja ostrołęczanina jest przedstawieniem losów pierwszego Pułku Ułanów Legionów Polskich.

– Jestem synem ułana i wszystko co jest ułańskie jest w mojej krwi. Tata służył w 5 Pułku Ułanów Zasławskich więc pierwsza książka o tematyce ułańskiej dotyczyła właśnie tej jednostki. Koszary w Ostrołęce w których 5 pułk stacjonował do wybuchu II wojny światowej, wcześniej należały do 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich o czym też opowiadam w publikacji – opowiadał Jerzy Dziewirski.

Gdy mówimy o ułanach w mieście nad Narwią, mieszkańcy maja przed oczami 5 Pułk Ułanów Zasławskich, lecz długo przed nimi, bo jeszcze podczas I wojny światowej, stacjonowali w Ostrołęce beliniacy, którzy jako wojsko polskie organizowali święta kościelne i patriotyczne zakazane w zaborze rosyjskim.

– Ten pułk stacjonując w naszym mieście podczas I wojny światowej przyczynił się do organizacji 87 rocznicy bitwy pod Ostrołęką. Towarzyszył również mieszkańcom w świętach kościelnych takich jak Boże Ciało biorąc udział w procesji – mówił Jerzy Dziewirski

1. Pułk Ułanów Legionów Polskich Powstał z w Krakowie 2 sierpnia 1914 r. Formalnie zawiązany 15 stycznia 1916 r. Ugrupowanie to było Awangardą Legionów idących walczyć o niepodległość Polski. W maju 1917 r. pułk osiągnął maksymalny stan. Składał się z czterech szwadronów i piątego rekruckiego złożonego z ochotników regionu ostrołęckiego. Ogółem liczył prawie 900 żołnierzy. Na podstawie porozumienia z 5 listopada 1916 r. Legiony Polskie zostały przekazane pod dowództwo niemieckie. Niemcy postanowili skłonić wojsko polskie do złożenia przysięgi na wierność cesarzom niemieckiemu i austro-węgierskiemu. Pułk odmówił, na skutek tego został rozwiązany a jego żołnierze i oficerowi internowani.

Sebastian Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *